Parmak kopartan puset

Puset üreticisi İngiliz MacLaren şirketi, ABD'de satılan ve hatalı üretildiği belirlenen bir milyon puseti piyasadan toplama kararı aldı.

Çarşamba 11.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009 09:55
ABONE OL
ABD Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonunun (CPSC) açıklamasında, şirketle birlikte alınan karar çerçevesinde, MacLaren'in üstü kapatılabilen Volo, Triumph, Quest Sport, Quest Mod, Techno XT, TechnoXLR, Twin Triumph, Twin Techno ve Easy Traveller modellerinin toplatılacağı belirtildi.

CPSC, Çin'de üretilen bu modellerin dünya genelinde 1999'dan bugüne kadar 100-360 dolar arasında satıldığını açıkladı. Komisyon, tüketicileri bu ürünlerin kullanılmasını derhal durdurmaya ve MacLaren'in ABD şubeleriyle temasa geçmeye çağırdı.

CPSC'nin açıklamasında, "tüketicinin puseti açıp kapattığında, pusetin katlanma sisteminin, çocuğun parmaklarının kopması ya da parçalanması riski oluşturduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, ABD'de MacLaren'a çocukların parmaklarının pusetin katlandığı bölüme sıkıştığına dair 15 şikayet geldi. Bu çocuklardan 12'sinin parmaklarının koptuğu belirtildi.