Bernanke'nin yetkilerine tırpan Wall Street'te savaş çıkaracak

Christopher Dodd'un Fed'in bankalar üzerindeki yetkilerinin azaltılması önerisi perde arkasında bankalar, politika yapıcıları ve düzenleyici kurullar arasında tartışma yarattı

Perşembe 12.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
ABD Kongresi'nin önde gelen bankacılık uzmanlarından Demokrat Senatör Christopher Todd'un sert tedbirler içeren mali reform teklifi tartışma yarattı. Senatör Todd'un açıkladığı mali reform teklifinde sistemik riski izleyecek bir birim kurulması, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bankalar üzerindeki yetkilerinin azaltılması ve mevcut iki banka gözetim kuruluşununun kapatılarak, büyük yetkilerle donatılmış bankacılık üst kuruluşu oluşturulması hedefleniyor. Yasa teklifinde Todd, ayrıca birçok türev enstrüman, hedge fonlar, ipoteğe dayalı varlıklar, derecelendirme kuruluşları ve mali sektörde ödenen ücret ve primlere sınırlamalar getirmeyi amaçlıyor.

RADİKAL TEKLİF

Financial Times gazetesinde yayımlanan bir haber analizde yeni sunulan teklifin Obama yönetimi tarafından daha önce teklif edilen düzenleme reformunun daha radikal hazırlanmış biçimi olduğu belirtilerek, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin düzenleme kurumlarının tek merkezde toplanması fikrine sert şekilde karşı çıktığına işaret edildi. Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve daha küçük çaplı düzenleyici kurumlar bankaları denetleme işinin en iyi kendilerini yapacağını belirtti.