Ankara, Moody's'e 'Notu yükselt' baskısı yapacak

Moody's yetkilileri bugün Hazine ve Merkez Bankası ile görüşecek. Yetkililer, "Fitch'le görüştük ikna ettik. Sıra Moody's te. Muz cumhuriyeti olmadığımızı anlayacaklar " dedi

Cuma 13.11.2009
ABONE OL
Krizde kâr rekoru kıran Türk bankalarının kredi notunu düşürerek büyük tepki toplayan kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. Türk finans sektörü kadar Ankara'nın da tepkisine neden olan bu olay üzerine Moody's yetkilileri Ankara'ya görüşmeye davet edildi. Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası yetkilileri ile bir araya gelecek olan kredi kuruluşu yetkililerinin bu ziyareti sır gibi sakladığı öğrenildi.

FITCH TAKTİĞİ

Görüşmede ekonomi bürokratları Moody's'e Türkiye ekonomisini nasıl okuduklarını ve 2010 yılına ilişkin öngörülerini aktaracak. Merkez Bankası kaynakları görüşmenin ardından Moody's in fikirlerinin değişebileceğini ve bir görünüm artırımının söz konusu olabileceği görüşünde. Bir Banka yetkilisi, "Kendilerine burada gerçekleri anlatacağız. 2010 yılı ve sonrasına ilişkin öngörülerimizi aktacağız. En önemlisi Türkiye'nin bir muz cumhuriyeti olmadığını anlayacaklar. Krize rağmen sistemin ve kurumların ne kadar sağlam kaldığını göstereceğiz. Daha önce Fitch ile de benzer görüşme yapmıştık. Bu görüşmelerin ardından görünümüzümü artırdılar hatta yılsonuna kadar artırılabileceğini belirttiler. Moodys konusunda da umutluyum" değerlendirmesinde bulundu. Fitch Ekim ayında, Türkiye'nin BB- olan uzun vadeli yabancı para cinsinden ve BB olan yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu pozitif izlemeye aldı. Bu arada Fitch Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker not artırımının yılsonuna kadar yapılabilemesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

'Açıklamalar değişir'
MOODYS Başkan Yardımcısı Kristin Lindow'un önceki gün Türkiye'nin kredi notunun olumlu görünümünün hiç de kırılgan olmadığını, ancak mali konsolidasyon izlenmezse notun 'Ba' seviyesinde çakılı kalabileceğini söylemişti. Merkez Bankası yetkileri ise bu açıklamaların zamanla değişeceğine inanıyor. Banka yetkilileri bu söylemlerin konjonktürel olduğunu ve yapılacak temaslar sonrasında ifadelerin de değişebileceğini ifade ediyor.