50 yıllık nükleer santral hayali 2010 yılına kaldı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Danıştay'ın nükleer santral yönetmeliği ile ilgili kararını temyize götürmeyeceklerini açıkladı. Bu da yapılan ihalenin iptal edileceği şeklinde yorumlanıyor

Cumartesi 14.11.2009
ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği'nin üç maddesiyle ilgili Danıştay İdari Dava Daireleri Kararı tarafından yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili, "Konuyu temyize götürmek yerine, yönetmelik değişikliği şeklinde bir noktaya getirmek'' istediklerini bildirdi. Yıldız, gazetecilerin Danıştay'ın aldığı kararla ilgili Enerji Bakanlığında hukuki bir değerlendirme yapılıp yapılmadığını sormaları üzerine Yıldız, Danıştay'ın kararının önem taşıdığını ve bu konuda hukukçularla dün için nihai bir görüşme yapacaklarını söyledi. "Ama herhalde temyize gitmemeyi düşünüyoruz'' diyen Yıldız, Danıştay'ın aldığı kararın enerji konusundaki kararlar için önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

'BU ÖNEMLİ BİR GELİŞME'

Nükleer santral için yönetmeliklerin düzenlenmesinde yasama, yürütme ve yargının beraberce davranabileceği bir uzlaşı içinde olmak istediklerini belirten Yıldız, Türkiye'de nükleer santralin kurulmasının önemine işaret etti ve bu konunun hükümetten hükümete değişen bir enerji politikası olması yerine bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğini bildirdi. Yıldız, "2010 yılı içinde inşallah Sinop'la alakalı da çalışmalarımız devam edecek ve mutlaka bir sonuca ulaştırmamız lazım'' diye konuştu. Bir gazetecinin "Temyize gitmemeniz ne anlama geliyor, biraz açar mısınız?'' şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, şöyle konuştu: "Yönetmeliğin 3 maddesiyle ilgili Danıştay'ın aldığı kararı temyiz etmeyebileceğimizi söylüyorum. Bu şu demek; biz bunun hukukla beraber gerçekleştireceğimiz enerji konularında önemli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Nükleer enerji santrallerini ülkemize kazandırmak için yönetmeliklerin düzenlenmesinde yasama, yürütme ve yargının birlikte hareket etmesi lazım. Biz hukukta Enerji Bakanlığı veya Danıştay'ın haklı olduğunu göstermek yerine, bundan çok fazla bir kazanım sağlayamayacağımız için hızlıca hareket edip bir değerlendirme yapacağız. Nihai değerlendirmemizi gözden geçireceğiz.'' Yıldız, "İhalenin daha fazla uzamaması gerektiğini ve şu veya bu şekilde mutlaka nihayetlenmesi gerektiği kararını veriyoruz'' dedi.

DÖRDÜNCÜ İPTAL OLUYOR
TÜRKİYE'NİN nükleer santral yapma girişimlerinin neredeyse 50 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Bundan önce yapılan 3 ihalenin ertelenmesinin ardından dördüncü ihaleyle ilgili zarflar geçtiğimiz yıl 24 Eylül'de verilmişti. Büyük beklentilere rağmen sadece Rus - Türk ortaklığı olan Atomstroyexport - Inter Rao - Park Teknik Ortak Girişim Grubu 21.16 centlik fiyat teklifi verdi. Bu fiyat daha sonra 22 Ocak'ta revize edilerek 15.35 cente indi. Ancak fiyat yine de yüksek bulundu.