Ciliv: Türkiye'nin Turkcell'i olmaya devam edeceğiz

Şirketin ortaklık yapısıyla ilgili olası değişim konusunu yorumlayan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Onlar hissedarlar arasındaki olaylardır. Biz yöneticiler kendimizi Türkiye'nin Turkcell'i olarak görüyoruz" dedi

Cumartesi 14.11.2009
ABONE OL
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell'in ortaklık yapısıyla ilgili olarak 15 yıl önce olduğu gibi şimdi de birçok olasılık bulunduğunu belirterek, "10 yıl sonra da hisselerin değişmesi konusunda birçok olasılık olacak. Fakat değişmeyecek bir konu var; Turkcell, Türkiye'nin Turkcell'i olmaya devam edecek" dedi. Numara taşınabilirliği ile yılın üçüncü çeyreğinde 338 bin 500 abone kaybeden Turkcell, yılın aynı döneminde 497 milyon lira net kâr ettiğini açıkladı. Turkcell Grubu'nun konsolide gelirleri ise geçen çeyreğe göre yüzde 7.4'lük artışla, yıllık ise yüzde 3.7'lik azalışla 2.368 milyon lira oldu. Ciliv, Grup net karının da geçen yıla kıyasla yüzde 31.4 gerileme ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 27.6 oranında artış ile 497 milyon lira olduğunu açıkladı.

'YOLA DEVAM EDİYORUZ'
Turkcell'in 3. çeyrek sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında, gazetecilerin ortaklık yapısının Turkcell'in performansını nasıl etkilediğine ilişkin soruları yanıtlayan Ciliv, "Onlar hissedarlar arasındaki olaylardır. Biz yöneticiler olarak kendimizi Türkiye'nin Turkcell'i olarak görüyoruz. O yüzden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hissedarlar arasındaki olaylar, geçmişte bizim performansımızı etkilemedi, bundan sonra da etkilemeyecek diye düşünüyoruz'' dedi. "Kontrol hisselerinin Türk grubu dışında farklı bir gruba geçme olasılığı belirdi. Turkcell'in Türk şirketi olmama durumu, çalışanların moralini ve sizi nasıl etkiler?'' sorusu üzerine de Ciliv, "Turkcell Türkiye'nin Turkcell'i olarak kalmaya devam edecek. Biz işimizi çok seviyoruz, işimize odaklıyız. Sadece müşterilerimiz değil, bütün milletimize faydalı işler yaptığımızı, fark yarattığımızı düşünüyoruz. O yüzden yola devam''dedi. Ciliv, Türkiye ekonomisinin 2009'un ilk 6 ayında yüzde 10.6 küçüldüğünü, Turkcell'in de bundan etkilendiğini söyledi. 2009'un üçüncü çeyreğini 36 milyon abone ile bitirdiklerini bildiren Ciliv, 2008'in üçüncü çeyreğindeki abone sayısının 36.3 milyon olduğunu, toplam abone sayısında geçen seneye göre çok küçük düşüş olduğunu söyledi. Ciliv, ''Faturalı abone oranımız yüzde 20'den yüzde 25'e yükseldi. 2009'un üçüncü çeyreğinde yıllık bazda 1.9 milyon net faturalı abone kazandık. Abone başına aylık dakika kullanımı 2009'un üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 148.6 olarak gerçekleşti'' dedi.

Sınırsız tarifeler kârları düşürdü
TURKCELL Genel Müdürü Süreyya Ciliv, operatörlerin sunduğu sınırsız tarife paketlerinin kârlılığın düşmesine 3neden olduğunu ileri sürdü. Ciliv, "Sınırsız konuşma paketleri bizim de kârlılığımızı belli ölçüde düşürdü. Diğer operatörlerin gelirlerini de düşürdüğünü görebilirsiniz. Ancak bu tarifelerle birlikte faturalı abone sayısında da artış oldu" diye konuştu.

Kararlar oybirliği ile çıkıyor
ORTAKLAR arası anlaşmazlıkların şirketin operasyonunu etkilemediğini ifade eden Ciliv, "Biz profesyonel yöneticiler olarak ortaklar arasındaki durumdan etkilenmiyoruz. Yönetim kurulu toplantılarında kararlar genelde oybirliği ile çıkıyor. Herkes Turkcell yönetimine destek oluyor. Hangi şirketi temsil ettiğinden çok şirketin başarısı önem kazınıyor. Bu yüzden biz olumsuz hiç bir şey hissetmiyoruz" dedi.