Millenium'u İsrailli istedi Hüsnü Özyeğin satın aldı

Portekiz'in en büyük bankası Millenium, 2003'te Sitebank'ı alarak girdiği Türk bankacılık sektöründen çıkıyor. Millenium, 2006'da adını verdiği banka için Hüsnü Özyeğin'le anlaştı

Cumartesi 14.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 14.11.2009
ABONE OL
Milllenium Bank'ın yeni sahibi Hüsnü Özyeğin oldu. Finans kaynakları tarafların hemen her konuda el sıkıştığını ve kısa bir süre sonra resmi açıklamanın yapılacağı bilgisini verirken, taraflar konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Satışla birlikte kriz döneminde bir Batı Avrupa Bankası ülkeden çıkmış olacak. TMSF'den 2003'te Sitebank'ı alarak Türk bankacılık sektörüne adım atan Portekiz'in en büyük bankası Millenium Bank, 2006'da Türkiye'deki bankaya da kendi adını vermişti. Portekizli BCP Grubu'nun sahibi olduğu Millenium Bank'a ilk olarak çoğunluk hisseleri İsrail'in en büyük ikinci bankası bank Hapoalim'in elinde bulunan Bank Pozitif talip olmuştu. Geçtiğimiz Ocak ayında başlayan görüşmeler Mayıs ayına kadar sürmüş, ancak yeni alıcıların ortaya çıkması ve buna bağlı olarak satış fiyatının artması yüzünden iş çıkmaza girmişti. Yeni alıcıların başında ise Hüsnü Özyeğin'in sahibi olduğu Credit Europe Bank geliyordu. Bu gelişmeler üzerine geçtiğimiz eylül ayında İsrailliler görüşme masasından kalkmıştı. Finansbank'ın eski sahibi Hüsnü Özyeğin'in 1994'te Hollanda'da kurduğu Credit Europe Bank halen 11 ülkede faaliyet gösteriyor. Toplam aktif büyüklüğü 15 milyar dolar olan banka 215 şubesi ile hizmet veriyor. Halen Belçika, Almanya, Malta ve Dubai'de şubeleri bulunan bankanın İsviçre, Rusya, Romanya ve Ukrayna'da iştirakleri bulunuyor. 39 milletten 5 bin 500 kişinin çalıştırıyor.

'Bazı bankalar çıkabilir' demişti
Finansbank'ın sahibi olan Hüsnü Özyeğin, 2006'da Finansbank'ın çoğunluk hisselerini Yunanlı NBG'ye 2.77 milyar dolara satmıştı. Satış sırasında bir centilmenlik anlaşması yapmış ve üç yıl boyunca finans sektöründe faaliyet göstermeme sözü vermişti. Anlaşmanın süresi 19 Ağustos tarihinde doldu. O günden bu yana her toplantıda "Özyeğin bir toplantıda "Batı Avrupalı bazı bankalar 2-3 yıl içinde Türkiye'den ayrılır" demişti.