Balık tüketiminin tam zamanı

Havaların soğumasıyla birlikte ağların dolu çıkması balıkçıları, ürün bolluğu nedeniyle fiyatların ucuzlaması ise tüketiciyi sevindiriyor.

Pazartesi 16.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 16.11.2009 11:15
ABONE OL
Alınan bilgiye göre, 1 Eylülde gırgırlarla, 15 Eylülde ise trollerle ''rastgele'' diyen Mersinli balıkçılar, son günlerde ağların balıklar, tezgahlarının ise müşterilerle dolu olmasının sevincini yaşıyor. Yaklaşık 600 balıkçının bulunduğu kentte, özellikle hafta sonları balık pazarının yoğun olduğu gözleniyor.

Avlanmanın başladığı ilk günlerde ürünün az olması nedeniyle fiyatların yüksek olduğunu belirten balıkçılar, havaların soğumasıyla ağların balıklarla dolduğunu vurguluyor. Bu durum ise hemen her kesimi sevindiriyor. Balıkçılar, ürünün bol olmasıyla adeta ''bayram havası'' yaşarken, tüketiciler ise ortalama 10 lira gibi bir rakama akşam yemeği için sofrasını donatabilmenin mutluluğunu yaşıyor.
Öyle ki, balık fiyatlarının 2,5 liradan başladığı halde, 4 kişilik ailenin 1,5 kilogram balıkla doyabileceği belirtiliyor. Yaklaşık 4 liraya sofranın ana öğünü olan balığı alan tüketici, salata için gerekli roka, soğan, domates ve limonu gibi erzakı da 4 liraya mal edip, masrafa ekmeği de dahil ederek, 10 liraya akşam yemeği için sofrasını kurabiliyor.

Kentteki balıkçılardan Faruk Polat, yaptığı açıklamada, bu yıl, balığın oldukça bol olduğunu, buna bağlı olarak da fiyatların ucuzladığını söyledi.

Son yıllarda çeşitli sıkıntılar yaşayan balıkçıların, bu hareketlilik sayesinde sıkıntılarını bir nebze olsun aşabildiğine işaret eden Polat, şöyle konuştu:

''2 yıl öncesine kadar trollerini ve gırgırlarını satışa çıkaran esnaf, bugünlerde borçlarını kapatmaya başladı ve rahat yüzü görür hale geldi. Temennimiz bu bolluğun sürmesi. Böylelikle halkımızın çok ucuza sofra kurup, sağlıklı beslenmenin en temel koşulları arasında yer alan beyaz et tüketebilmesi. Bu devam ederse bizlerde baba mesleğimiz olan balıkçılığa veda etmek zorunda kalmayız.''

Pazara gelen tüketicilerin ucuz fiyatlar karşısında zaman zaman şaşırdığını dile getiren Polat, ''Et fiyatlarının yükseldiği şu günler, adeta bizim ekmeğimize yağ sürdü. Tahminlerimize göre, mevcut fiyatlar sezon sonuna kadar bu şekilde gidecek'' diye konuştu.

Mersin Balık Pazarında satışı gerçekleştirilen bazı türlerin fiyatları şöyle:

Balığın cinsi En düşük fiyatı En yüksek fiyatı Barbun 4 TL 12 TL Gümüş 4 TL 6 TL Hamsi 4 TL 5 TL İstavrit 2,5 TL 4 TL Mezgit 5 TL 10 TL Dil Balığı 6 TL 10 TL Kırlangıç 4 TL 7 TL Mercan 5 TL 6 TL