İsviçre bankaları müşteriden 'Masumum' imzası isteyecek

Yabancı müşterilerinin vergi kaçırmasına yardım etmekle suçlanan İsviçre bankaları hesap sahiplerinden ülkelerinde vergi yasalarını çiğnemediklerine dair yazı alacak

Pazartesi 16.11.2009
ABONE OL
ABD başta olmak üzere birçok ülke ile müşteri bilgilerini paylaşmak zorunda kalan İsviçre bankaları kendilireni korumak için yeni bir önlem üzerinde çalışıyor. İsviçre Bankalar Birliği Başkanı Patrick Odier dün NZZ am Sonntag gazetesine verdiği bir röportajda artık bankaların yabancı müşterilerinden ülkelerinde bir vergi yasasını çiğnemediklerini belirten bir yazı alacağını söyledi. Patrick Odier ayrıca müşteri bilgilerini isteyen ülkeler ile otomatik bilgi akışı sağlayacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını da kaydetti. Henüz çalışmalarının tamamlanmadığını da açıklayan Odier, İsviçre bankalarının ABD'li müşterilerininvergi kaçırmasına yardım ettiği suçlaması nedeniyle baskı altında kalmıştı. UBS ise 52 bin müşteriden 4.450'sinin bilgilerini ABD'li yetkilelere vermişti.

ANKARA DA SORGULAYACAK
İsviçre, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren anlaşmayla vergilendirme konusunda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) yaptırımlarını kabul etti. Böylece Türkiye ve İsviçre arasında parafe edilen anlaşmayla, Ankara için İsviçre'deki gizli hesaplar da artık sorgulanabilir hale geldi. Türklerin İsviçre'deki bankalarda 60 milyar dolar parası olduğu tahmin ediliyor.