Kale Kilit, Avrupa'da şirket avına çıktı

Çerkezköy'deki 60 milyon dolarlık yeni fabrikanın yerine Divriği'deki hastanenin inşaatına öncelik verdiklerini söyleyen Kale Kilit Genel Müdürü Ali İhsan Yalçın, İtalya ve İspanya'da şirket satın almak için de görüşmeler yaptıklarını açıkladı

Pazartesi 16.11.2009
ABONE OL
Kale Kilit, krizde Avrupa'da düşen şirket değerleriyle birlikte kilit ve giriş kontrollü güvenlik sistemleri alanında şirket avına çıktı. Kale Kilit Genel Müdürü Ali İhsan Yalçın, özellikle İtalya ve İspanya'da şirket satın almak için fırsat kolladıklarını söyledi. Ekonomik krizden etkilendiklerini belirten Yalçın, "Ancak finansal yapımız yurtdışında şirket satın almaya uygun. Bunun için de yurtdışındaki fırsatları gözden geçiriyoruz" diye konuştu. Kilit üretiminde tüm parçaları kendi bünyelerinde ürettiklerini hatırlatan Yalçın, "Avrupa'da özellikle de İtalya ve İspanya'da günde 5-10 bin parça üretim yapan küçük ölçekli firmalar var. Bu firmaları satın alıp yeni pazarlara açılmamız mümkün olacak" diye konuştu. 2008'de 170 milyon TL ciro yaptıklarını söyleyen Yalçın, 2009 sonu hedeflerinin de yılı geçen sene ile aynı rakamlarla kapatmak olduğunu belirtti. Yalçın 2010'da ise pazarda yüzde 10'a yakın büyüme beklediklerini açıkladı. Tesislerine bu yıl 8 milyon euro yatırım yaparak kapasite artışına da gittiklerini söyleyen Yalçın, "Tesislerimizde günde 100 bin adet kilit üretiyoruz.Yılsonunda kapasitemizi 130 bine çıkaracağız" diye konuştu.

'ÖNCE HASTANE' DEDİ
Yalçın, şu anda Güngören'de bulunan Kale Kilit fabrikasının zamanla şehrin içinde kaldığına ve bundan rahatsız olduklarını dile getirerek Çerkezköy'de 60 bin metrekarelik yeni bir arazi satın aldıklarını söyledi. Yalçın, Çerkezköy'de 60 milyon TL yatırımla yapmayı planladıkları yeni fabrika yatırımını hem kriz hem de 850 kişilik istihdamı o bölgeye taşımaktaki zorluk nedeniyle bir süre ertelediklerini kaydetti. Kale Kilit'in sahibi Sadık Özgür adına memleketi olan Sivas Divriği'de 30 milyon dolar yatırımla bir hastane yatırımına devam ettiklerini ve hastaneyi Sağlık Bakanlığı'na devredeceklerini de söyleyen Yalçın, "Fabrikadan önce sosyal sorumluluk adına hastane yatırımına öncelik verdik. Hastane tamamlanmadan fabrika yatırımına başlamayacağız" diye konuştu.