Manipülasyonla mücadelede küçükler sindi, sıra devlerde

Sermaye Piyasası Kurulu piyasalar açısından asıl tehdit olarak gördüğü kurumsal manipülasyona karşı mücadele başlatıyor. Kurul piyasada dengeleri altüst eden rapor ve yayınları cezalandıracak

Pazartesi 16.11.2009
ABONE OL
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kurumsal manipülasyonu ve içeriden öğrenenlere ticaretini engellemek için kolları sıvadı. Yıllardır isimleri manipülasyona karışmış kişilerin yaptığı işlemlerin hacminin toplam işlem hacminin yüzde 2 düzeyinde olduğunun altını çizen SPK Başkanı Akgiray, "Asıl sorun kurumsal manipülasyondur" demişti. Son dönemde piyasada manipülasyon yapanlara karşı sert önlemler getiren SPK, operasyonun boyutunu büyüterek kurumsal manipülasyonla mücadele başlatıyor. Edinilen bilgiye göre piyasanın hassas olduğu Uluslararası Para Fonu (IMF) anlaşmasına yönelik büyük kurumların yayınladığı raporlar sonrası piyasalarda yaşanan dalgalanmalar bardağı taşıran son damla oldu. Hatırlanacağı üzere, birçok kurum IMF anlaşması konusunda zaman, hatta 50 milyar doları bulan miktar bilgisi vermişti. SPK Başkanı Vedat Akgiray, yeni SPK Kanunu'nda içeriden öğrenenler ticaretine yönelik çok net tanımların getirileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben manipülasyon kelimesini artık kullanmıyorum. SPK'da da kullanılmasını yasakladım. İçeriden öğrenenler ticareti hala yapılıyor. Piyasalarımıza güveni sarsıcı en büyük unsur budur. Hem kurumsal hem de bireysel yatırımcının güveni sarsılıyor. Herkesi kaçırıyor. Buna son vermeliyiz." Birçok manipülatörün yaptığının suç olduğunu bilmediğini kaydeden Akgiray, "Hangi işlemlerin suç ve ayıplı olduğunu net şekilde tarif edersek, tahmin ediyorum büyük oranda bu iş azalacak" değerlendirmesinde bulundu. Akgiray, "Kimsenin aklını ve kalbini okuma yeteneğimiz yok. Sadece kuralları net şekilde koyacağız" dedi. '

GAZETECİ DE PARÇASI OLUR'

SPK Başkanı Akgiray, gazetecilerin de bu konuda hassas davranması gerektiği uyarısında bulundu. Akgiray, "Eğer gazeteci de yaratılan bilgi kirliliğine bilerek katılıyorsa o da bu işin bir parçası sayılacak. Ayrıca gazeteciden yaptığı haberin kastını aşarak piyasada bir harekete neden olup olmamasına göre değerlendirmesini isteyeceğiz" dedi. Akgiray, yeni düzenlemede cezalandırmanın ilkesini de açıkladı: "Ekonomik suçun cezası da ekonomik olmalı"

SÜRE SINIRLAMASI OLACAK

Yeni SPK Kanunu'nda içeriden öğrenenler ticaretine yönelik belli zaman kıstasları getirileceğini aktaran Akgiray sözlerini şöyle sürdürdü: "Şirket ile ilgili bilgiyi içeriden öğrenebilecek olan birisi şirket hissesini alarak ya da satarak kısa zamanda kazanç sağlıyorsa, bu parayı şirket sermayesine geri koyacak. Tabii cezası ile birlikte... Ama örneğin, şirketin hissesini alıp, elinde bir yıl tutuyorsa kazandığı para da 'Helal olsun' diyeceğiz."

İnternet yakın takibe alındı
SPK, manipülasyonların parçası olduğunu tespit ettiği internet sitelerini mercek altına aldı. Kurul, geçen hafta 10 internet sitesinin kapatılması için mahkemeye başvurdu. İzinsiz atırım danışmanlığı veren sitelerin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Yatırım fonlarına yeni düzenleme

SPK, yatırım fonlarına ilişkin yeni bir tebliğ yayınladı. Son tebliğ ile birlikte yatırım fonlarının borsa dışında işlem gören borçlanma araçlarına yatırım yapabilmesine olanak sağlandı. Ayrıca, fon yönetici ve kurucuları kendi fonuna yatırım yapabilecek.

Vedat Akgiray 16 tebliğ yayınladı
Vedat Akgiray göreve başladığı tarihten bu yana 16 tebliğ yayınlandı. Atılan adımlar arasında piyasanın temel işleyişini önemli değişiklikler yapılırken, krize karşı atılmış acil önlemler de oldu. Ayrıca manipülasyon gerekçesiyle yüzlerce kişiye ceza yağdırıldı.