THY iç hatta 'cebini göster uçağa bin' dönemi başlattı

THY, cep telefonu üzerinden bilet alıp ve check-in yapılabilecek 'Mobil THY' uygulamasına başladı. İç hatlarda başlayan sistemde telefona gelen barkodu gösterip uçağa geçilebiliyor

Salı 17.11.2009
Son Güncelleme: Salı 17.11.2009
ABONE OL
Türk Hava Yolları (THY), Mobil THY adını verdiği yeni hizmeti ile yolcularına biletleri cep telefonu ile alma kolaylığı sağlıyor. THY Genel Müdürü Temel Kotil, yeni uygulama ile internet üzerinden yapılabilecek tüm işlemlerin artık cep telefonu ile yapılabileceğini söyledi. Mobil THY, yolculara cep telefonlarından rezervasyon, bilet, check-in, biniş kartı alma, uçak tarifesine bakma, bagaj takibi, kargo işlemi ve Miles & Smiles sorgulama yapma gibi imkan sunuyor. Sistem telefona yüklenecek olan aplikasyonla tüm işlemleri yapma olanağı tanıyor. Sistemin şu anda İç Hatlarda geçerli olduğunu söyleyen Kotil, yakında Dış Hatlarda da uygulamayı başlatacaklarını kaydetti.

BARKODU GÖSTER, GEÇ

Kotil, uygulamanın www.thy.com adresinde yer alan fonksiyonları cep telefonu ortamına taşındığını ve vakit kaybetmeden işlem yapma olanağı sağlayacağını söyledi. Kotil, sistemin altyapısı için iki yıldan bu yana çalıştıklarını kaydetti. Kotil, bilet alma işlemlerinde ödemenin EFT veya kredi kartı ile yapılabileceğini, check-in işlemlerinin ise kontuarlara uğramadan yapılabileceğini söyledi. Check-in işleminin Mobil THY aracılığıyla gerçekleştirilmesi ile biniş kartı cep telefonuna barkod formatıyla gelecek. Mesaj bölümüne gelen barkodu güvenlik bölümündeki görevliye gösterip uçağa geçilebilecek. Sistem ile ayrıca bagajlarını kaybeden yolcular referans numarası ve ve soyadını girerek bagaj takibi yapabilecek. Kotil, kargo hizmetlerinin de Mobil THY ile yapılabileceğini söyledi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
* Mobil THY aplikasyonu, indir.mobil.thy.com adresi ya da 6849'a THY Mobil yazıp sms gönderilerek yükleniyor.
*Aplikasyonun yüklenmesi ile bilet alma, check-in, biniş kartı, kalkış-varış, tarife ve bagaj takibi yapılabiliyor.
* Check in işlemleri sistemle kontuara uğramadan telefondan yapılabiliyor.
* Check-in işlemi sonrasında boarding kartı, cep telefonuna mesajla barkod formatıyla geliyor.
* Cep telefonundaki barkod güvenlikğe gösterilerek uçağa binilebiliyor.