Ekonomide büyüme olsa bile 2010'da işsizlikle boğuşacağız

170 bin işçiye kısa çalışma ödeneği verildiğini belirten Çalışma Bakanı Dinçer, ödeneğin süresinin uzatılabileceğini söyledi

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 2010 yılında büyüme sağlanmış olsa bile işsizlik sorununun devam edeceğini söyledi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2010 yılı bütçesi hakkında sunum yapan Dinçer, krizin sadece ekonomik ve mali alanda kalmadığını, tüm toplumlarda, sosyal bir sorun yarattığını söyledi. Türkiye'de de benzer sürecin yaşandığını anlatan Dinçer, reel sektördeki ekonomik daralmanın da bunu tetiklediğini kaydetti. Alınan bazı tedbirlerin krizin etkilerini hafiflettiğini belirten Dinçer, ''Buna rağmen, 2010 yılında büyümeyi sağlamış olsak bile işsizlik sorunları ile boğuşmaya devam edeceğiz'' dedi. Türkiye'de işsizlik oranlarının giderek artmaya devam ettiğini kaydeden Dinçer, ortalama 14.8 civarında işsizlik oranıyla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

KISA ÇALIŞMA SÜRECEK

Bakan Dinçer açıkladıkları iki paketten birinde primler 5 puan düşürülürken, ikinci pakette daha çok kısa çalışma ödeneği ile ilgili düzenleme yapıldığını anımsattı. Dinçer, "Kısa çalışma ödeneği, işsizliğin azaltılması konusunda etkin rol oynadı. 170 bin civarında işçimize kısa çalışma ödeneğinden kaynak ödedik. Önümüzdeki dönemde mevcut sıkıntılar devam ederse tekrar uzatmayı düşünebiliriz'' dedi.