İştahsız bankacılar 8.4 milyarlık tahvil aldı!

2010'da yüksek borçlanma öngörülmesi nedeniyle yeterince Hazine kâğıdı alamayabileceğini açıklayan bankalar bu hafta da tahvillere koştu

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
Hazine bu hafta gerçekleştirdiği üç ihale ile 8.36 milyar lirası piyasadan olmak üzere toplamda 8.82 milyar lira borçlanma gerçekleştirirken, bankacılar Kasım ayının son ihalesinde ve Aralık ayındaki düşük itfalar ile Hazine'nin yılın geri kalanında borçlanma konusunda rahat olduğunu söylediler. Kasım ayı ihale programına göre Hazine, iç piyasalara yapılacak 9.6 milyar lira itfaya karşılık, iç piyasadan 10.5 milyar lira borçlanma öngörüyor. Hazine 24 Kasım'da 25 Kasım valörle gerçekleştireceği 28 Eylül 2016 itfalı FRN'in yeniden ihracı ile Kasım ayı ihale programını tamamlayacak. İhale öncesi piyasada bir miktar satış baskısıyla yukarı yönlü işlemlerin olduğunu hatırlatan bir bankacı, "İhalede lokal büyük bankalardan ciddi alım görüyoruz. İhale öncesi satış baskısı ROT'a ve ihaleye gelen tekliflerle dağıldı" dedi. Hazine bugün gerçekleştirdiği iki ihale ile piyasadan 5.62 milyar lira borçlanma gerçekleştirirken, gösterge tahvilin yeniden ihracında faiz beklentilerin altında oluştu. Gösterge tahvilin yeniden ihracı ihalesinde ortalama bileşik faiz yüzde 8.76 olurken rekabetçi olmayan teklif (ROT) dahil piyasaya toplam satış 3.23 milyar TL oldu. İhalenin piyasa beklentisinin altında kaldığını hatırlatan başka bir bankacı ise, "Beklentiler gösterge tahvilde yüzde 8.85 bileşik civarı oluşmasıydı ama altında kaldı. Borçlanmaya bakınca haftaya yapılacak 7 yıllık FRN'de 2 milyar lira satış yapabilir gibi görünüyor. Gösterge tahvilde ihalenin ardından, ihalede oluşan yüzde 8.76 seviyelerine yakın devam ederiz. Bu seviyelerin dış ve iç önemli haber gelmedikçe süreceğini gelecek haftaki ihalede de Hazine'nin zorlanmayacağını düşünüyoruz. Gelecek hafta itfalar da var. Büyük bölümü kamu bankalarına, orada yine kamu önderliğinde talep gelir diye düşünüyoruz. Kasım rahat atlatılır. 2010 ilk 6-7 ay ise yüklü. Önümüzdeki günlerde değişim ihaleleriyle Hazine, 2010'u hafifletbilir" dedi.

'TALEPTE BİR MİKTAR GERİLEME OLDU'
Reuters'a konuşan bir bankacı bazı bankaların alım yönlü isteksizlikleriyle ihalelerde düşük talep olabileceğine ilişkin beklentilerinin neden gerçekleşmediğinin sorulması üzerine şöyle cevap verdi: "Bu seviyede talep zaten düştü. Yeni pozisyon alımları artık daha da çok tartıp ölçerek yapılıyor. Yaz aylarında ROT'a gelen teklifler 100 milyarlara çıkmıştı. Şimdi göstergenin ihale talebi 8 milyar lira oldu"