Bahar kalıcı ama siz yine de dikkatli olun

Mark Mobius piyasalardaki yukarı yönlü hareketin devam edeceğini söylerken uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi: "Düzeltme yaşanabilir. Yatırımcı dikkatli olsun"

Perşembe 19.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009
ABONE OL
Templeton Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, global olarak uzun vadeli boğa piyasasının (fiyatların yükseldiği piyasa) yaşandığını belirterek, bu tür piyasalarda yüzde 20'lik düzeltmelerin zaman zaman yaşandığını hatırlattı. İMKB'nin de kaçınılmaz olarak bundan etkileneceğini söyleyen Mobius, "İMKB bugüne kadar iyi performans gösterdi. Ancak İMKB de düşüşlere hazır olmalı" diye konuştu. Ünlü fon yöneticisi, bu tür dalgalanmaların alım açısından bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

200 MİLYAR DOLARLIK

Akbank Franklin Templeton BRIC Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu'nun SPK tarafından kayda alınmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Mobius, düzeltmenin bu yıl yapılacak yeni halka arzlardan kaynaklanacağı öngörüsünde bulundu. Mobius, "Global olarak 2-3 trilyon dolarlık yeni halka arz bekliyoruz. Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelerdeki halka arz beklentimiz 200 milyar dolar civarında. Halka arzlar olduğunda piyasadan para çıkar bu nedenle düzeltme bekliyoruz" dedi. Mobius, Türkiye'de politik ortam ne olursa olsun ekonominin iyi gideceğine inandığını belirterek, mevcut 800 milyon dolarlık yatırımını artırabileceğini kaydetti. Ünlü yatırımcı şunları kaydetti: "Türkiye'de şu andaki yatırımımız 800 milyon dolar, ağustostan bu yana İMKB yükselmesine rağmen bu miktarı arttırmadık. Çünkü Çin'e daha çok yatırım yaptık, ancak şu sıralar fonumuza yeni para girişleri oluyor, bunu Türkiye'de değerlendirebiliriz. Türkiye'de piyasaları etkileyecek derecede politik sorun öngörmüyorum."