Doğan Grubu, DYH'nin üçte biri için Axel'le söz kesti

Doğan Yayın Holding'in yüzde 29'unu Alman Axel Springer'e satmak için mutabakata varan Doğan Grubu, 290 milyon liralık nominal hisseyi 356.7 milyon liraya satmak için anlaştı

Cuma 20.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009
ABONE OL
Doğan Grubu, Doğan Yayın Holding'in yüzde 29'unu Alman Axel Springer'e satışı konusunda harekete geçti. Holding 1 milyon liraya çıkarılacak sermayenin 290 milyon lirasını Axel'e 356 milyon 700 bin liraya devretme konusunda açıklama yaptı. Açıklamada 27 Kasım 2008'de imzalanan ancak koşullar sağlanamadığından 'kapanış'ı yapılmayan sözleşmelerin yürürlükten kaldırılacağını duyurdu. Doğan Grubu'nun dün borsaya yaptığı açıklamaya göre, Grubun doğrudan bağlı ortaklığı Doğan Yayın Holding'in, 802 milyon lira olan sermayesinin yüzde 29'unu temsil eden 232 milyon 580 lira nominal değerli hisse senedi yanında gerekli izinler alındıktan sonra şirketin sermayesinin 1 milyar TL'ye çıkarılmasıyla ihraç edilecek 198 milyon liralık hisse senetlerinin yüzde 29'una denk gelen 57 milyon 420 bin liralık hisse de Axel Grubuna izinler alındıktan sonra devredilecek. 1 milyar liralık sermayenin 290 milyon liralık (232.6+57.4 milyon TL) kısmı yapılan pazarlıklar sonucunda Axel'e 356 milyon 700 bin liraya satılması konusunda mutabakata varıldığı kaydedilen açıklamada, pazarlıklarla belirlenen bu rakamın ileride revizyona tabi olmak kaydıyla devredileceği kaydedildi. Açıklamada dikkat çeken en önemli unsur ise "27 Kasım 2008'de imzalanan ancak şartlar sağlanamadığından 'kapanış'ı yapılamayan sözleşmeler yürürlükten kaldırılmıştır" ibaresi oldu. Söz konusu satış, Holding'in DYH hisselerinin yüzde 5.13'ünün Axel Springer'in iştiraki Commerz Film'e satışıyla ilgiliydi. Tarafların mutabakata varmasının satış işleminin ve hukuken devrin gerçekleştiği anlamına gelmediği kaydedilen açıklamada, "Söz konusu hisse satış işleminin gerçekleşebilmesi ve devrin hukuken tamamlanabilmesi için, mutabakat metninde yer alan 'koşulların' sağlanmış olması ve bunun da taraflarca karşılıklı olarak kabul edilmiş olması gerekmektedir" denildi. Açıklamada, hisse devrinin yapılabilmesinin şartı ise; DYH bünyesinde Vergi İdaresi ile Vergi Mevzuatı kapsamında; RTÜK ile RTÜK mevzuatı kapsamında devam eden süreçlerin, olumlu şekilde sonuçlanması ve belirsizliklerin ortadan kalkması olarak belirtildi. Bu şartlar sağlanamazsa mutabakatı ya gözden geçirilecek ya da geçersiz hale gelecek.

DYH YÜKSELDİ POAŞ ÇAKILDI
Doğan Yayın Holding hisseleri piyasa kapanışına yakın gelen satış haberi ile günü yüzde 3.82 primle kapattı. Ancak Petrol Ofisi (POAŞ) aynı başarıyı gösteremedi. Önceki gün POAŞ'ın OMV'ye satışıyla ilgili girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle POAŞ hisseleri sert kayıplar yaşadı. POAŞ hisseleri dün yüzde 5.83 değer yitirerek 5.65 liraya indi.

Doğan'ın teminat davasında karar çıkmadı
HALKALI Vergi Dairesi'nin, Doğan Yayın Holding'e kestiği 4.8 milyar liralık vergi cezasıyla ilgili, Doğan Grubu'nun teminat gösterilmesi ve ihtiyati haciz kararlarının iptali için açtığı davaya dün İstanbul 11'inci Vergi Mahkemesi'nde devam edildi. Doğan Grubu önceki davalara atıf yaparak teminat gösterilmesi ve ihtiyati haczin kaldırılmasını Halkalı Vergi Dairesi avukatları ise davanın reddini istedi. Mahkeme karanını önümüzdeki günlerde verecek.

Doğan, dizi yüzünden mahkemeye gidecek
KANAL D'de yayınlanan 'Ihlamurlar Altında' adlı dizinin, Show TV'de yayınlanan 'Acı Hayat' dizisinden esinlendiği iddiasıyla açılan davada, mahkeme, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın dinlenmesini istedi. Bakırköy 1'inci Fikri Haklar Ceza Mahkemesindeki davada, savcı usulüne uygun davetiyeye rağmen gelmediği için 20 Ocak 2010'daki duruşmaya Doğan'ın gelmesini istedi. Mahkeme de isteği kabul etti.