Hiç kimse özür beklemesin çalışmamızın arkasındayım

Durmuş Yılmaz, ithalatla ilgili açıkladıkları çalışmaya tepki gösteren ve "Özür dilesin" çağrısı yapanlara, "Özür dilenecek, utanılacak bir şey yapmadık. Çalışmayı okuyun, dediğimizi doğru anlayın" yanıtı verdi

Merkez Bankası Başkanı (MB) Durmuş Yılmaz, geçtiğimiz salı günü açıklanan "Dış Ticarette Yapısal Dönüşüm: Küresel Dinamikler ve Türkiye Ekonomisi raporunda yer alan "ithalata bağlılığın nedeni fiyatlar değil, kaliteli ürün eksikliği ve yurtiçi üretiminin yetersiz olması" tespitiyle ilgili iş dünyasından gelen eleştirilere cevap verdi. "Özür dilenecek ve utanılacak birşey yapmadık" diyen Yılmaz, "İhracatçılar başını iki elinin arasına koyarak, yapılan araştırmayı tekrar incelesin" tavsiyesinde bulundu. TCMB Başkanı Yılmaz, İstanbul Genç Girişimciler Derneği'nin (İSGİD) ev sahipliğinde, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu'nun (TÜGİK) düzenlediği "Genç İşadamları Soruyor'' toplantısına katıldı ve burada kısa bir sunum yaptı. Sunumun ardından işadamlarının sorularını cevaplandıran Yılmaz, TÜGİK Başkanı Hazım Sesli'nin sorusu üzerine salı günü yayımlanan raporla ilgili eleştirilere cevap verdi.

AKLIMIZI PEYNİR EKMEKLE YEMEDİK
Çalışmanın sekiz kişilik bir ekip tarafından yaklaşık bir yılda hazırlandığını anlatan Yılmaz, "16 ilde yaklaşık 140 firma ile yüz yüze, bir saat, iki saatlik yaptığı görüşmelerin ardından bu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ne söylediğimiz gayet açık ve nettir" dedi. İlerlemek, gelişmek için eleştirinin şart olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Biz de eleştirileceğiz, eleştiri bizim gıdamız. Ama eleştirenler sunumları salim bir kafa ile okusunlar ve ne dediğimizi doğru anlasınlar" diye konuştu. Yılmaz, "Türkiye'nin ihracatında kurdan kaynaklanan sorunları yoktur demedik. Biz aklımızı peynir ekmekle yemedik. Aklımız başımızda. Ancak her şeyi kurun altına koyarak kolaycılığa kaçmayalım diyoruz. Bu araştırma (İhracatın bir takım yapısal sorunları var. Bunların üzerine eğilelim.) diyor. Biz yanlış yapmadık. Özür dilemeyi gerektiren bir şey yok. Akademik dünya bu çalışmayı tartışacaktır. Önemli sonuçlar çıkartacaktır. Bu çalışmanın böyle bir tartışma ortamı yarattığı için hayırlara vesile olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu. Yılmaz, kurun 'bütün dertlerin devası' olduğu yönündeki algılamanın hatalı bir yaklaşım olacağını belirterek, "Kur, son derece önemli bir ekonomik değişken, ancak bunun yanında ülkenin ihtiyaç duyduğu başka makro ve mikro yapısal sorunlarımız da var'' dedi.

Para basmak macera olur
"Türkiye'nin mali istikrarı bozmadan para basması konusunda ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine Yılmaz, "Bu eski maceraya dönüştür. Türkiye bunu denedi ve 2001 krizinde bunu milli gelirin yüzde 30'u bir bedelle ödedi. Bu tekrar bu maceraya dönüştür'' dedi.

BİZE ULAŞIN