Hipermarketler kurbanlığa ortak arıyor

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık satışı hızlanırken, hipermarketler, satışlarını artırmak için büyükbaş hayvanlar için birkaç tüketiciyi bir araya getiriyor.

Salı 24.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 24.11.2009 15:39
ABONE OL
Alınan bilgiye göre, büyükşehirlerde yaşayanların, yoğunluk, kesim zorluğu, temizliği gibi sıkıntıları yaşamamak için hipermarketlerin kurbanlık kampanyalarına ilgileri giderek artıyor.

Hipermarketler, 12 aya kadar taksit imkanı sunduğu gibi kurbanlık hayvanın kesimini, parçalanmasını ücretsiz olarak yapıyor. Marketler, her türlü hijyeni sağlayarak kestirdikleri kurbanlık hayvanın kol, but, kafes, gerdan, yağ ve sakatatlarını tüketiciye sunuyor.

Marketler bu kadar hizmetin yanı sıra büyükbaş hayvan için gerektiği kadar tüketiciyi bir araya getiriyor. Carrefoursa ve Real, satışlarını artırmak için kurbanlık hayvana ortak buluyor.

Carrefoursa yetkilileri, koyun almayı tercih eden vatandaşlar için bir sorun bulunmadığını, ancak büyükbaş hayvan kesmek isteyenlerin maliyet nedeniyle sıkıntı çekebildiklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Koyun için sorun olmuyor. Kişi hayvanın ücretini peşin ya da 12 aya kadar taksitle ödeyebiliyor. Büyükbaş isteyenler ise ortak bulamamaktan şikayet ediyor. Biz de bu sorunu ortadan kaldırmak için büyükbaş hayvan kesmek isteyen vatandaşları bir araya getiriyoruz. Bize kaç lira verebileceğini söylüyor. Örneğin 600 lira verebiliyorsa, aynı talepte bulunan 5 kişiyi buluşturup 3 bin liralık büyükbaş hayvana ortak yapıyoruz. Kesip, parçalara ayırıp tüketicilere teslim ediyoruz.''

Real yetkilileri ise ''Hisse toplama'' uygulaması ile ortak bulduklarını ifade ederek, ''Bir dana için en fazla 7 hisse olabilmektedir. Mağazalarımızda 4-5-6-7 hisseli dana satışları yapılmaktadır'' dedi.