MİT'ten enerji bürokratına casusluğa karşı eğitim

Güvenli enerji konseptinde üstlenilen projeler ile yabancı yatırımları değerlendiren Milli İstihbarat Teşkilatı enerji şirketlerinin üst düzey yöneticilerine casusluğa karşı eğitim veriyor

Salı 24.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
Türkiye'nin uluslararası enerji arenasında etkinliğini giderek arttırması Milli İstihbarat Teşkilatı'nı (MİT) da harekete geçirdi. Türkiye'nin 200 milyar doları aşan iç enerji sektörünün yanı sıra enerji zengini ülkelerdeki ortak projeler, yabancı sermayeli şirketlerin yatırımları, Türkiye geçişli petrol ve doğalgaz projeleri de güvenli ve sürdürülebilir enerji konsepti içinde MİT'in ilgi alanına giriyor.Önemli enerji şirketlerinin üst düzey yöneticilerine istihbarata karşı koyma eğitimi veriliyor. Teknolojik cihazların güvenli kullanımı konusunda da yöneticilere bilgi aktaran MİT'in, casusluğa karşı önemli uyarılarda bulunduğu da belirtiliyor.

'OTELLERDEN UZAK DURUN'
Cep telefonu ile konuşmalarda dikkatli olunması, henüz nihai kararı verilmeyen projelerle ilgili bağlayıcı ifadelerden kaçınılması, önemli toplantıların oteller yerine güvenli kamu dairelerinde yapılması, Teşkilat'ın dikkat edilmesini önerdiği konuların başında geliyor. Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcıların güvenliği, bu şirketlerin bağlantıları da değerlendirmeye tabi tutuluyor. Enerji bürokratları da MİT'in özel uzmanlardan oluşan ekip kurarak, enerji güvenliğine odaklanmasından memnun. Yetkililer bu atağın enerjinin artık devlet politikası haline geldiğinin göstergesi olduğunu belirtiyor.