Doğan Grubu ile Maliye 4.8 milyar liralık uzlaşma masasına oturdu

Doğan Grubu, 4.8 milyar liralık vergi cezasıyla ilgili olarak Gelir İdaresi ile Merkezi Uzlaşma Kurulu'nda dün biraraya geldi. Doğan Grubunu Yalçındağ ve Barmanbek temsil ederken TSİ 19.00 itibariyle henüz sonuç açıklanmadı

Çarşamba 25.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009
ABONE OL
Maliye Bakanlığı ile Doğan Yayın Holding'in Hürriyet Gazetecilik, Doğan Yayın Holding, ve Doğan TV Holding için kestiği ve toplamda 4.8 milyar liralık vergi cezası için uzlaşma görüşmelerine başladı. 3 ayrı şirketin vergi cezaları için yapılan görüşmeye Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci başkanlığındaki Merkezi Uzlaşma Kurulu ile Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ'ın da aralarında bulunduğu bir ekip dün saat 14.00 itibariyle masaya oturdu. Doğan Grubu'nun 3 şirketine ait 1 milyar 573 milyon TL vergi aslı, 2.1 milyar TL vergi cezası yanında gecikme faiziyle birlikte 4 milyar 823 milyon 825 bin 987 liralık vergi cezası için Merkezi Uzlaşmada dün bir araya geldi. Gelir İdaresi Başkanlığı'nda toplanan Merkezi Uzlaşma Kurulu'nda Maliye Bakanlığı'nı Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci ile bir başkan yardımcısı ve bir daire başkanı temsil etti. Doğan Grubu ise görüşmeye aralarında Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İmre Barmanbek ile Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ'ın da yer aldığı bir heyetle katıldı. Üç araçla Ankara'da Gelir İdaresi Başkanlığına gelen Doğan Grubu yöneticileri girişte bir açıklama yapmadı. Daha önce Doğan Grubu'nun uzlaştırmaya başvurması sırasında yapılan açıklamalarda bürokratlar, uzlaştırma toplantısının gerekirse sabaha kadar sürerek karara varılacağı belirtilmişti. Hatırlanacağı üzere Maliye ile Doğan Grubu'nu uzlaşma masasına oturtan vergi cezası, Gelirler Kontrolörlerinin Doğan Yayın Holding'e bağlı 4 şirkette yaptığı inceleme sonrası kesilmişti. Kontrolörler, 8 Eylül'de düzenledikleri 15 ayrı raporda, Holdinge toplam 3 milyar 755 milyon lira vergi aslı çıkardı. Cezasıyla birlikte bu rakam 4 milyar 824 milyon lira olarak belirlendi.Ceza sonrasında Doğan Grubu şirketleri, Maliye tarafından 'Tarhiyat öncesi uzlaşmaya' davet edildi. Grup, bu talebini geri çevirirken ilgili Vergi Dairesi, 25 Eylül'de 4.8 milyar liralık teminatın gönderilmesi için şirkete 15 günlük süre verdi. Doğan Grubu da 6 Ekim'de teminatla ilgili olarak yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. 9 Ekim'de de ceza kesilen şirket hisselerinin yanı sıra 44 ayrı taşınmazı teminat olarak gösterdi. 12 Ekim'de ilgili vergi dairesince Doğan TV Holding, D Yapım, Doğan Prodüksiyon ve Alp Görsel hisselerinin tamamı üzerinde ihtiyati haciz işlemi başlattı. Söz konusu işlem, daha sonra banka hesaplarını da kapsayacak şekilde genişletildi. Grupta buna karşılık vergi ve cezaların terkini için de dava açtı. Daha sonra tarafların bugün Merkezi Uzlaşmada söz konusu vergi aslı ve cezalar için bir araya gelmesi kararlaştırıldı. Öte yandan Türkiye saati ile 19.00 itibariyle taraflardan uzlaşma olup olmadığına ilişkin bir açıklama yapılmadı.

UZLAŞMA OLMAZSA DAVALAR KALDIĞI YERDEN SÜRECEK
Doğan Grubu dün borsaya gönderdiği açıklamada uzlaşma olmazsa vergi ve ceza ihbarnamelerinin terkini için açılan davaların kaldığı yerden devam edeceğini duyurdu. Hürriyet için kesilen 35.2 milyon liralık ceza için henüz dava açılmadığı bildirilen açıklamada, uzlaşmazlık halinde dava açılacağı bilgisi verildi. Açıklamada, D TV'nin Axel'e satışında daha önce kesilen 914.8 milyon liralık vergi cezasıyla ilgili olarak davanın sürdüğü ve henüz sonuçlanmadığı kaydedildi.

AXEL'E SATIŞ VERGİ VE RTÜK KARARLARINA BAĞLI
Doğan Grubu iki gün önce yine borsaya yaptığı açıklamada DYH'nin yüzde 29'unun Alman Axel'e satışına yönelik ek bilgiler verdi. Dün yapılan açıklamada, hisse satışının RTÜK ve vergi cezalarına yönelik sürecin olumlu sonuçlanmasına bağlı olduğu, devrin de 31 Mart 2016'da yapılacağı kaydedildi. Bu tarihe kadar Axel'den hisselere yönelik bir ödeme yapılmayacağı belirtilen açıklamada, devir sonrası yönetimin 10 kişiden oluşacağı bunun 5'inin Doğan, üçünün de Axel tarafından temsil edileceği belirtildi.