İstanbul'da gerideyiz atağa geçiyoruz

Halkbank Genel Müdürü Aydın, "İstanbul'da rakiplerin şube sayısı bizim çok üzerimizde İstanbul'da hızla büyüyeceğiz" dedi

Perşembe 26.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009
ABONE OL
Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın İstanbul'da şube ağında diğer bankaların çok gerisinde kaldıklarını ve hızla yeni şubeler açacaklarını belirtti. Özkaynak kârlılığının yatırımcıların dudaklarını uçuklattığını kaydeden Aydın, 2010'da da tahsil sorununun devam edeceğini ancak sektörün yine de büyüyeceğini söyledi ve ekledi: "Biz sektörün üzerinde büyüyeceğiz." Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, iki yardımcısı Süleyman Aslan ve Ömer Baktır ve Daire Başkanı Yalçın Kaya ile birlikte bankacılık sektörünü ve bankanın durumunu bir toplantıyla anlattı. Aydın, Ekim 2003'te göreve gelmelerinden bu yana krizde kredi vermeye, personel almaya devam ettiklerine değindi. Aydın'ın dikkat çektiği konulardan bazıları şöyle:

İSTANBUL ATAĞI: Biz bin 250 kadar personel aldık. İstanbul'da 2009'da 20 yeni şube açtık. 134 şube var. Ancak yeni yerlerde açacağız. Çünkü İstanbul'da diğer bankalara göre gerideyiz. Diğer bankaların yarısı kadarız. Kriz nedeniyle kiraları da cazip bulduk, önümüzdeki 5 yıl içinde İstanbul'daki açığı kapatacağız. Rakamlarla ifade etmek gerekirse diğer bankaların şubelerinin yüzde 30'u İstanbul'da. Halkbank'ta bu oran yüzde 19. Diğer şehirlerde başa baş gidiyoruz ama İstanbul'da gerideyiz. Bu nedenle rakipler 1 şube açarsa bizim 1.5 şube açmamız gerekecek.

FİNANS MERKEZİ: Ataşehir'de finans merkezinde imarla ilgili bir ufak bir pürüz var. Ancak en kısa sürede giderilerek burada inşaata başlayacağız. Aslında bankanın genel müdürlüğünün yüzde 65'inin zaten İstanbul'da. 2004'te birleştiğimiz Pamukbank'tan kalan genel müdürlük binası yetmiyor. O dönemden bu yana 5 kat büyüdük. Levent'te yıllardır üzerinde "Bu bina Halkbank malıdır satılamaz" ibaresi olan binamız bölgedeki binalara göre küçük kaldı. Orayı araştırdık 12 bin metrekare inşaat alanı çıktı. Yetmeyeceği için yanındaki Maliye'nin yerini istedik. İncelediler ve kabul edip geri döndüklerinde biz Ataşehir'deki yeri satın almıştık. Şimdi buradaki boş duran binayı yıkıp orayı bir süreliğine otopark olarak değerlendirmek istiyoruz. Arkadaşlar bu konuda çalışıyor.KREDİ KALİTEMİZDE BOZULMA OLMADI
Aydın, "Bir kamu bankası bu kadar kar eder mi ya da etmeli mi? Bu kadar kar yerine kredi verilemez mi?" soruya yanıtı şu oldu: "Diğer bankalar bizi ilgilendirmiyor. Kar ederken kredi vermeyi sürdürdük. Üzerimize düşen görevi yerine getirdiğimizi düşünüyorum." Aydın bunun için elindeki verilerden yararlanıyor. Eylül 2008 yani krizin başladığı dönemden Eylül 2009'a kadar olan bir yıllık kredi istatistiklerine göre Halkbank kredi miktarını yüzde 25, sektör yüzde 4 artırmış. Aydın "Şunu açık söyleyeyim kredilerimizin arttığı dönemde kredi kalitesinde bozulma olmadı" diyerek sözünü tamamladı.

ÜLKEYE 1.9 MİLYAR DOLAR GETİRDİK
EN YABANCI BANKA!
10 Mayıs 2007'de Halkbank'ın yüzde 25'ini halka arzettik. 9 kat talep geldi. Arzın yüzde 70'i yabancı yüzde 30'u yerlilere yapıldı. 1 milyar 850 milyon dolar ülkeye döviz girdisi sağladık. Bugün yüzde 25'in yüzde 91'i yabanda. Yabancı ağırlığı en fazla olan bankayız.

DUDAK UÇUKLATAN ORAN:
Hem kamusal hem da ticari görevimizi yerine getiriyoruz. Özkaynak karlılımız % 33. Yatırımcı bunu duyunca dudağı uçukluyor.

KGF SORUNLARI ÇÖZÜLÜR
KALİTE VE MİKTAR ARTIYOR: Kredi kullanıp yatırım yapılırken firmalar iyi fizibilite yapmıyor. KOBİ kredileri genelde işletme kredilerine yönelik. Asıl önemlisi yatırım kredisi. Halkbank olarak bina yapılmasından üretime çıkana kadar kredilendiriyoruz. Bir firmanın her şeyini takip ediyoruz. Krediyi alanın hangi otelde kaldığını bile görüyorum. Maaşı, vergisini benden ödüyor. Kredi kalitemiz yükseldikçe kredilerdeki artış da sürüyor.

TAHSİLAT SORUNU SÜRER
2010'DA TAHSİLAT SORUNU DEVAM EDER: Kriz öncesi bıçak sırtında olan firmaların bazıları aynı durumda. Canlı kredilerde de bir aksama söz konusu. Özetle 2010'da kredilerin geri dönüşünde sorunların devam eder. Biz krizde nakit sorunu olan firmalara şans verdik. Takipte yapılandırdığımz 23 bin civarında firma ve 650 milyon dolar kadar bir tutar var.

2010 DAHA İYİ OLACAK: 2010 yılı 2009'dan daha iyi olacak. Türkiye'nin belli bir büyüme oranını yakalayacak ve biz de büyümeye yardımcı olacağız. Krediler sektörde yüzde 15 civarında büyüyecek ama biz sektör ortalamasının üzerinde büyüme yakalayacağız.