Petrol fiyatları 2010'da da artmaya devam edecek

Londra'da Türk basını ile bir araya gelen BP Başekonomisti Rühl, petrol fiyatlarının eskisi kadar olmasa da stoklar nedeniyle 2010'da da artmaya devam edeceğini söyledi

Pazartesi 30.11.2009
ABONE OL
Gençliğinde İslami Bilimler üzerine de çalışan BP'nin Başekonomisti Christoph Rühl petrol fiyatlarının dünya ekonomisindeki etkileri ile ilgili görüşlerini BP'nin Londra'daki merkez binasında Türk basını ile paylaştı. 2010'da da petrol fiyatlarının artışına devam edeceğini kaydeden Rühl, "Artacak çünkü stoklar artacak ama yine çok büyük bir boş kapasite olacağı için bu artış az olacak" dedi. Yüksek enerji fiyatlarının krizin çıkmasında en etkili neden olduğunu da dile getiren Rühl, "Yüksek enerji fiyatları en çok ABD'yi vuruyor. Ama ekonomik toparlanma için herkes ABD ekonomisine bakıyor. Bu da önümüzdeki en önemli problemlerden bir tanesi. Bu konuda yapılabilecek en önemli şey enerji verimliliğini artırmak" diye konuştu. Petrol fiyatlarlının önümüzdeki dönemde artışına devam edeceğini ifade eden Rühl, "Burada artışın çok fazla olacağını düşünmüyorum. Kısa vadede stokları doldurmak nedeniyle bir talep ortaya çıkacak. Öte yandan petrol üreticisi ülkelerde 5 milyon varillik bir boş üretim kapasitesi var" dedi.

'DEĞİŞİMİN ORTASINDAYIZ'
Dünyanın bir değişimin içinde olduğunu belirten Rühl, "İleride önümüzde iki problem bulunuyor. Ya büyüme azalacak ya da enerji verimliliği artmak zorunda" diye konuştu.