Bir annenin buluşu ''uykumatik''

Hierapolis takstil firmasının sahibi Hasan Arpacık'ın eşi Mürşide Arpacık'ın çocuklarının gece üşüterek hasta olmalarını önlemek için icat ettiği ''Uykumatik'', Rusya, Bulgaristan, Almanya ve Fransa gibi ülkelere ihraç edilmeye başlandı.

Pazar 06.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009 17:08
ABONE OL
Hierapolis'den yapılan yazılı açıklamada, Denizlili ev hanımı Mürşide Arpacık'ın çocuklarının gece sürekli üzerini açarak hastalanmasından yola çıkarak ürettiği ve ''Uykumatik'' adını verdiği ürünün, kriz nedeniyle zor günler geçiren tekstilci eşi Hasan Arpacık'a umut olduğu ve Arpacık'ın bu ürünü ihraç etmeye başladığı bildirildi.

Keşfedilen ''Uykumatik''in, Rusya, Bulgaristan, Almanya ve Fransa gibi çok sayıda ülkeye ihraç edildiği belirtilen açıklamada, Hasan Arpacık şunları kaydetti:

''Uykumatik Denizli yöresinde fısıltı gazetesiyle yayıldı. Farklı illerden de talepler almaya başladık. Baktık ki ilgi büyük patentini aldık. Tekstil krizde zora girince bez üretimini bırakarak, bu işe yoğunlaştık. Daha sonra bazı toptancılara ürün vermeye başladık.

İlk başlarda ürünü almakta tereddüt eden veya şaşıranlar oldu. 'Bu iş tutmaz, git havlu ya da bez üret' diyen çok kişi oldu. Ama kısa sürede ünümüz her tarafa yayıldı. Siparişlere yetişemez hale geldik. Kısa sürede 15 bin sipariş aldık. Ege bölgesindeki bazı illerde kış çok kısa ve hafif geçtiği için soba yakılmıyor. Fakat gecenin ilerleyen saatlerinde serin hava çocukları hasta ediyor. Uykumatik kullanıp hiç soba yakmayanlar oluyor.

Uykumatiği yorgan parasına satıyoruz. Özellikle dar gelirli ailelerden büyük talep görüyoruz. Yurtlar, yatılı bölge okulları, Kızılay gibi kurumlarla anlaşmak için girişimlerde bulunacağız.''