Muz fiyatta geri kaldı

Pazarlarda muzun kilosu 2-2,5 liradan satılırken nar ve ayva 3, portakal va mandalina ise 2,5 liraya ulaşan fiyatlardan alıcı buluyor.

Pazar 06.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009 12:09
ABONE OL
Alınan bilgiye göre, özellikle domuz gribi hastalığı nedeniyle mevsimsel meyve ve sebzeler pazar ve marketlerde büyük ilgi görüyor.

Bu fazla ilgi fiyatların bir miktar yüksek kalmasına yol açıyor. Bağışıklığı güçlendirdiği belirtilen nar kilosu 3 liradan satılırken, C vitamini deposu olan portakal ve mandalina 2,5 lira, ayva ise 3 liraya ulaşan fiyatlardan alıcı buluyor. Üreticiden tüketiciye kadar fiyatı yükselen elma ise 1,5 ile 2,5 lira arasında satılıyor.

Meyveler arasında yıllardır lüks olarak nitelendirilen muz ise nar ve ayvanın gerisinde kalırken, mandalina, portakal ve elma ile hemen hemen aynı fiyattan satışa sunuluyor.

Pazarcılar, muzun akıllarda her zaman pahalı meyve olarak yer aldığını belirterek, ''Birçok kişi fiyatına bile bakmıyor. Diğer meyvelere domuz gribi nedeniyle talep oldukça yüksek. Pazara ürün geldikçe fiyatların biraz düşmesini bekliyoruz'' dediler.