Vize sorunu böyle devam edemez

TATSO toplantısı için Almanya'ya giden Çorlu Ticaret Borsası Başkanı Ertan vizede pürüz çıktığı için güçlükle ülkeye girdi

Pazar 06.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009
ABONE OL
Almanya'nın Münih kentinde yapılan Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TATSO) 6. Genel Kurulu, vize tartışmasının gölgesinde geçti. Genel Kurul'a katılmak için Münih'e gelen Çorlu Ticaret Borsası Başkanı Yüksel Ertan, vize sorunu yaşadı. 3 Aralık'ta Münih'e inen Ertan'ın pasaportunu kontrol eden Alman yetkililer, vizesinde problem olduğu gerekçesiyle girişine izin vermedi. Daha önce Yunanistan Konsolosluğu'ndan Schengen vizesi bulunan Ertan, TOBB yönetimi, TATSO ve Türk Konsolosluğu'nun devreye girmesiyle sorunu aştı. Vizede tek giriş ibaresi olduğu için sıkıntı yaşandığı öğrenildi. Sorun çözülemeseydi, Ertan bir gece havaalanında tutulacaktı. Bu olay Türk heyetinin moralini bozdu.

ADALETSİZ UYGULAMA

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Genel Kurul'daki konuşmasında Avrupa Adalet Divanı'nın iş seyahati yapacak Türkler için vize uygulanmaması kararının uygulanmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi. "Adalet Divanı bunu haksız buldu ama ülkeler bunu uygulamıyor. İşadamlarımıza bin türlü sorun çıkarılıyor. İşadamı Almanya'ya gelecek vize sorunuyla karşılaşıyor. Hadi bunu atlattı, mal gönderecek karşısına kota çıkıyor. Adaletsiz, haksız ve hukuksuz bu durum sonsuza kadar böyle gitmez."