Dubai, Türk otomotivini vurdu

Dubai'de patlak veren krizin Türkiye'nin kamyon ihracatını olumsuz etkilemesi bekleniyor Mercedes-Benz, Türkiye için vergi avantajına sahip bir başka model için çalışmaya başladı

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL

Küresel krizden büyük darbe yiyen Türk kamyon üreticilerini şimdi de Dubai vurdu. Gayrimenkul yatırımlarıyla büyük bir şantiyeyi andıran Dubai'de patlak veren krizin, kamyon üretimini ve ihracatını olumsuz etkilemesi bekleniyor. Krizden en çok etkilenen ihracatçıların başında ise Mercedes-Benz Türkiye geliyor. Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, kamyon ihracatının 10'da 1'e gerilediğine dikkat çekti. Kamyon üretiminin küresel krizde büyük darbe yediğini anlatan Sülün, "Geçen yıl 17 bin 300 kamyon üretip, 7 bin 900 adedini ihraç etmiştik. Bu yıl ise 970 kamyon ihraç ettik. 48 farklı ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkeler arasında Dubai'de iş yapanlar da var. Dolayısıyla Dubai'de işlerin durması, bir şekilde ihracatımızı da etkiliyor" şeklinde konuştu.

OTOBÜSTE İŞLER İYİ

Sülün, otobüs ihracatında ise bir sıkıntı yaşamadıklarını söyledi. Avrupa'da toplu taşımacılığın sürekli büyüdüğünü ve filoların yenilendiğini belirten Sülün, yıl sonunda otobüste toplam üretimin 3 bin adet, ihracatın ise 2 bin 500 adete ulaşacağını söyledi. Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, yıl sonu tahminlerini şöyle yaptı: "2009 sonunda 10 bin binek, 3 bin otobüs ve 5 bin kamyonla toplamda 18 bin adetlik satış rakamına ulaşırız. 2008 yılı toplam ciromuz 2 milyar euroydu. Bu yıl ihracattaki düşüşe bağlı olarak yüzde 20 azalma olacağını tahmin ediyoruz. Eğer 1.6 litre motorlu Mercedes-Benz C Serisi olmasaydı, yıl sonu ciromuzdaki gerileme çok daha yüksek olurdu."

Vergi avantajlı C serisi tarihi satış rekoru getirdi
TÜRKİYE, vergi avantajlı C Serisi'nin dopingi ile Alman Mercedes'in gözdesi oldu. Mercedes-Benz Türkiye, 1.6 lt motorlu C serisi sayesinde satış rekorunu kırmaya hazırlanırken, Almanya Türkiye için vergi avantajına sahip bir model geliştirmeyi planlıyor. Süer Sülün, C Serisi sayesinde krizden daha az etkilendiklerini belirterek, "Düşük vergi dilimine giren C Serisi, Türkiye'ye özel üretildi. 10 ayda 5 bin 191 adet C serisi sattık. Toplam otoda 10 bin adeti yakalayacağız. Bu tarihi rekoru olacak. C Serisi sayesinde yüzde 106'lık büyüme gerçekleştirdik ve dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduk" dedi.