'Marka olmak istiyorsanız Türk kahvesi için savaşın'

Beyaz peynir, baklava, kahve ve dönerin yurt dışında Yunan ürünleri olarak tanındığını belirten gelecek bilimci Barnett, "Türkiye gıdada marka olmak için savaşı vermeli" dedi

Salı 08.12.2009
ABONE OL
Başrolünü Tom Cruise'nin oynadığı, ünlü yönetmen Steven Spielberg'in yönettiği Minority Report (Azınlık Raporu) filminin senaryosunda görev alan gelecek bilimci ve antropolog Steve Barnett, başta ABD olmak üzere dünyanın birçok yerinde Türkiye'nin gerçek bir imaja sahip olmadığını söyledi. Bunun için devlet ve özel sektörün girişimlerini birlikte artırması gerektiğini belirten Barnett, "İtalya denince akla stil, Almanya denince kalite geliyor ama Türkiye herhangi bir özelliği ile bilinmiyor. Bu bir taraftan kötü bir durum gibi gözükürken aslında iyi bir fırsat. Türkiye, konusunda en iyi olduğu şeyi marka haline getirerek dünyadaki bilinilirliğini artırabilir" dedi.

MODA VE GIDAYA ODAKLANIN

Management Centre Türkiye'nin organize ettiği 10. Pazarlama Zirvesi'ne konuşmacı olarak katılmak üzere Türkiye'ye gelen Barnett, yöneticilere pazarlama ve reklamcılıktaki değişimi anlatacak. Türkiye'nin özellikle iki alanda dünyada bilinilirliğini ön plana çıkarabileceğini savunan Barnett, bunları moda ve gıda olarak sıraladı. Beyaz peynir, kahve, baklava, döner gibi dünyaca ünlü gıda ürünlerinde Türkiye'nin hakettiği şekilde tanınmadığını ifade eden Barnett, Yunanistan'ın bunları kendi ürünleri gibi dünyada pazarlamasına karşın Türkiye'nin mücadele etmesi gerektiğini belirtti. Barnett, "Türkiye'nin gıda ürünlerindeki çeşitliliği büyük bir avantaj. Türk gıda ürünleri hem lezzetli hem de kaliteli. Ama bunlar iyi pazarlanmadığı için insanlar bunu bilmiyor. Türkiye'nin bu konuda gereken savaşı vermesi gerekir" diye konuştu. Türk şirketlerinin tekstil ve moda alanında da ön plana çıktığını kaydeden Barnett sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye, üretim alanındaki avantaj ve düşük maliyet nedeniyle modada çok daha güçlü bir pozisyona gelebilir. Bugün bütün dünya Çin malı ürünlerin kalitesini sorguluyor. Türkiye bunu avantaja çevirebilir."