İnsansız uçak üretimi 2010'da başlıyor

Zorlu Holding Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, insansız uçakların 2010'da üretilmeye başlanacağını söyledi. Zorlu, İstanbul'daki Zorlu Center projesi gibi Antalya'ya da yatırım yapacaklarını kaydetti

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD), Akdeniz Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği 'Girişimcilik Haftası'na katılan Zorlu Holding Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, gençlere "hayal edin ama hayalci olmayın" çağrısında bulundu. Tekstil, enerji, beyaz eşya, elektronik ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren Zorlu Holding'in madencilik alanına da yatırım yapmaya başladığını ifade eden Zorlu, önümüzdeki sene üretmeye başlayacakları insansız uçak çalışmasına ordudan da büyük destek aldıklarını kaydetti.

DÜŞERSE YENİSİ VERİLECEK

Dört yıldan beri sivil savunmada kullanılacak insansız uçaklar üzerinde çalıştıklarını ifade eden Zorlu, bugüne kadar 40 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını söyledi. Önümüzdeki yıl uçakları üretmeye başlayacaklarını açıklayan Zorlu, "Devletten ve ordudan bize büyük destek var. Uçaklarımızı alacaklar. Bize, 'uçak düşerse yenisini isteriz' dediler, onu da kabul ettik. Uçaklarımızı da uçurduk sorun yok" dedi. Hedeflerini büyük tutuklarını ifade eden Zorlu, 2011-2012 yıllarında iyi bir ihracat potansiyeli yakalayacaklarını da söyledi.

'NİKEL MADENİ ARIYORUZ'
Zorlu Holding'in madencilik alanında da yatırım yapmaya başlayacağını ifade eden Zorlu, yaklaşık 4 aydan beri Nikel madenini araştırdıklarını söyledi. Zorlu, yenilenebilir enerji kaynaklarından da faydalanmaya başladıklarını, Sarayköy'de jeotermal enerji üzerine yatırım yaptıklarını ve sondaj çalışmalarına başladıklarını kaydetti. 5 yıl içinde 200 megavatlık jeotermal enerji elde edeceklerini belirten Zorlu, Osmaniye'de de rüzgar enerjisi sistemlerini kurmaya başladılarını söyledi. Zorlu, güneş enerjisinden faydalanarak buhar elde ettiklerini ve bu sistemin Mısır tarafından beğenildiğini belirtti.