Asgari ücret toplantısı gergin başladı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı gergin başladı.

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009 16:37
ABONE OL
Toplantı öncesinde tarafların görüşlerini açıklamalarına izin verilmediği gerekçesiyle Türk-İş heyeti görüşmeden ayrıldı.

Toplantı öncesinde basın mensupları görüntü alınması için salona davet edildi. Bu sırada Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul, görüşlerini basın mensuplarıyla paylaşmak istedi.

Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın, toplantıların gizli olduğunu, açıklama yapılamayacağını, dileyen tarafın çıkışta açıklamada bulunabileceğini söyledi.

Sayın, komisyonun teknik bir çalışma yürüteceğini ifade ederek, hayırlı olmasını diledi.

Bunun üzerine, Nihat Yurdakul, itirazda bulunarak, şunları söyledi:

''Çok önemli bir sorunu konuşmak için bakanlıktayız. Burada kamuoyu bizden, taraflardan bir açıklama bekliyor. Anlaşılıyor ki bakanlığımız bunu uygun görmemiş. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu anlayışta Asgari Ücret Komisyonu'nu ben arkadaşlarımla birlikte Türk-İş'te tekrar değerlendireceğim. Bundan sonraki toplantıya Türk-İş olarak katılıp katılmamamız bakanlığın atacağı adıma bağlıdır.''
Yurdakul'un açıklamasının ardından Türk-İş heyeti toplantıyı terk etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 26 Aralık Çarşamba günü ikinci toplantısı yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı sona erdi.

Komisyonda, işveren heyetine başkanlık eden TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Nafiz Konuk, çıkışta yaptığı açıklamada, bir sonraki toplantısının 16 Aralık Çarşamba günü saat 09.30'da yapılacağını söyledi.

Arzularının, tarafların üzerinde mutabık kalacağı bir rakamı belirleyebilmek olduğunu belirten Konuk, "İnşallah kesimlerin üzerinde mutabık kalacağı bir rakam ay sonuna kadar açıklanabilir" dedi. Konuk, Türk-İş'in toplantıyı terk etmesine ilişkin bir soru üzerine, Türk-İş'in tutumuna saygı gösterdiklerini ifade ederek, "Önümüzdeki toplantıya kadar inşallah, Türk-İş'le de tekrar bir uzlaşma sağlanır. Bir dahaki toplantıda onları da aramızda görmek isteriz. Onların görüşlerine, düşüncelerine ihtiyacımız var. Biz bunları birlikte yapmaya çalışmalıyız" diye konuştu.

'Konuşmalara izin verilmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?' yönündeki bir soruya Konuk, "Bir şeyi düzeltelim. Bize izin verilmeme gibi bir şey yok. Bizim irademizi kimse bağlayamaz ama şu olabilirdi: Hükümet kesimi görüş açıklamayabilirdi ama bizleri bağlayamaz. İçeriye kameraların alınması, tutulması bizim tasarrufumuzda olmadığı için biz buna müdahale etmedik. Kimsenin bizim görüşlerimize asla ve asla ipotek koymasına müsaade etmeyiz" karşılığını verdi. Konuk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in toplantıya katılmama konusundaki görüşünün sorulması üzerine de Bakan'ın gelmesinin şart olmadığını, bunun kendi tasarrufu altında bulunduğunu söyledi.