Sirtaki bitti, Tragedya başladı!

AB'den en çok mali destek alan ülkelerden Yunanistan'ın parlayan ekonomisi krizle tepetaklak oldu. Turizm sektörü yara alan, vergi gelirleri düşen ülkenin bütçe açığı patladı. Kredi notu düşürülen ülkede acil önlemler gündemde

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Yunanistan'ın ekonomik başarısı krizle birlikte bir anda trajediye dönüştü. Avrupa Birliği'nin (AB) sorunlu ülkesi Yunanistan ekonomisine yönelik riskler son haftalarda daha da arttı. Avrupa Merkez Bankası'nın birkaç hafta önce yaptığı uyarılar ile bir anda gözler Yunanistan ekonomisine çevrildi. Avrupa Birliği fonlarından en çok faydalanan ülkelerden Yunanistan 2001'den itibaren de Euro Bölgesi'ne katıldı. AB fonlarından 2008'de 8.5 milyar Euro kullanan Yunanistan'ın 1981'den bu yana üyeliği sayesinde sağladığı kaynak 85 milyar euroyu buldu. AB, her Yunanlı'ya 27 yılda 7 bin 700'er euro ödedi.

YÜZDE 1.7 KÜÇÜLEBİLİR

Yüksek büyüme oranlarının ardından küresel krizle birlikte büyüme ağır yara alırken, bütçe açığı ve borçlar patladı. Tahminlere göre Yunanistan bu yıl sonunda yüzde 1.7 oranında küçülecek. Bütçe ise alarm veriyor. Düşen vergi gelirleri nedeniyle bütçe açığının milli gelire oranın yüzde 12.7'ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Dış borç yükü yüzde 161'e çıkan ülkenin başı bugünlerde derecelendirme kuruluşları ile dertte. 300 milyar euroluk borcun kapatılması ve bütçedeki yüzde 13 oranındaki açığın yüzde 9'lara düşürülmesi için devlet harcamalarının asgariye indirilmesini; vergi kaçakçılığının önlenmesi için vergi sisteminde köklü değişikliklerin yapılması söz konusu. Derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un ülkenin kredi notunu indirmek için izlemeye almasının ardından Fitch dün not indirimine gitti. Kredi notunu BBB'ye indiren Fitch, ekimde de not kırmıştı. Tüm bu gelişmeler sonrasında Yunanistan piyasaları da karıştı. Tahvil faizleri hızla yükselirken, Atina Borsası'nın bir aylık kaybı yüzde 30'a yaklaştı. Ülkenin iflas riskini gösteren Kredi Temerrüt Takasları (CDS) sadece birkaç hafta içerisinde sıçradı. Dubai'nin ardından Yunanistan korkusu dünya borsalarında da sert satışlara neden oluyor.

'Ya kamu açığını bitireceğiz ya da o bizi'
YUNANİSTAN'IN aniden uluslar arası piyasalarda güvenilirliğini yitirmiş olmasından bir önceki muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi'nin ekonomi siyasetini suçlayan yeni Yunan hükümeti, "Her şeye rağmen Yunan ekonomisinin dinamizmiyle krizden çıkılacağı" konusunda Yunan vatandaşlarını telkin etmeye çalışıyor. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu da ülkesinin borç sorununu çözmek için ne gerekiyorsa yapacağı sözü verdi. Papandreu "Ya biz kamu açıklarını bitireceğiz ya da kamu açıkları bizi bitirecek'' dedi. Maliye Bakanı George Papaconstantinou da Yunan bankacılık sisteminin güçlü olduğunu ve Yunanistan'ın Avrupa şemsiyesi altında korumada olduğunu söyledi. Papaconstantinou "Kimsenin bizi kurtarmasını beklemiyoruz" dedi.