'Türk makinesi tıkır tıkır'a en büyük sanayiciler kefil oldu

Türk makine sektörünün önde gelen isimlerinin dış pazar için seslendirdiği 'Tıkır Tıkır' kampanyasının ardından Koç, Sabancı, Eczacıbaşı, Boyner gibi isimler bu kez iç piyasa için kamera karşısına geçti

Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Türk makine sektörünün iç pazara yönelik düzenlediği kampanya Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) ve Makina Tanıtım Grubu (MTG) Başkanı Adnan Dalgakıran'ın ev sahipliğinde, İstanbul'da kamuoyuna tanıtıldı. Türk Makine Sanayi'ne destek veren Mustafa Koç, Güler Sabancı, Bülent Eczacıbaşı, Erdoğan Demirören, Abdülkadir Konukoğlu, İdil Yiğitbaşı ve Cem Boyner'in de aralarında bulunduğu iş dünyasının önde gelen isimleri yer aldıkları tanıtım ve reklam filminde şu "Türk makineleri tıkır tıkır çalışıyor" mesajı verdi.

2. KAMPANYA 2010'DA

Toplantıda, Türkiye'nin teknolojiyi satın alarak kullanan bir ülke olduğunu belirten Dalgakıran, ülkenin kendi ürettiği teknolojiyle üretim yapar konuma geçmesi gerektiğini, bunun tüm diğer sektörleri de rekabetçi hale getireceğini vurguladı. Dalgakıran şöyle konuştu: "Dünyanın 200 ülkesinde kendi markası ile kullanılan Türk makinesini, kendi vatanında da tercih edilebilir kılınmasını önceledik. 2009 yılı içindeki kampanyamızın ikinci ayağını yılsonunda yaparak, bu rüzgârla 2010 yılına girmeyi hedefliyoruz."

LİDERLİĞİ HEDEFLİYORUZ

Dünya ticaretinin 2008'de 31 trilyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatan Dalgakıran, makine sektörünün dünya ihracatının yüzde 12.4'ünü oluşturarak 2'nci sırada yer aldığını belirtti. Dalgakıran, 22.5 milyar dolarlık makine ve aksamları ithalatının yüzde 70'inin Türkiye'de üretilebildiğinin altını çizerek, bütün gelişmiş ülkelerde kendi ülkesinin ürünlerini kullanmak yönünde ciddi bilinç olduğunu, Türkiye'nin de bu bilinç seviyesine ulaşması gerektiğini söyledi. Adnan Dalgakıran, "Eğer bunu desteklersek yurtseverlik ülke severlik söylemlerimizi daha doğru bir temele oturtmuş oluruz'' dedi. İhracatta ilk 5 ürün grubu içinde ihracatın ithalatı karşılama oranı en düşük olan ürün grubunun yüzde 45.5 ile makine grubu olduğunu belirten Dalgakıran, sektörün 2008'de 132 milyar dolar olan toplam ihracattan yüzde 8 pay aldığını ve önümüzdeki 5 yılda makine sektörünün ihracatta 1. sıraya yükselmesinin hedeflendiğini kaydetti.

'Fikir önderlerinin yaklaşımı önemli'
TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de makineye yapılan yatırımın ülkenin katma değerli ürün üretmesine yapılan bir yatırım olduğunu söyledi. Büyükekşi şöyle konuştu: "Kampanyanın ikinci ayağında Türk sanayisinin fikir önderleri ağzından Türkiye'ye aynı şekilde sesleniyorlar; 'Tıkır Tıkır'. Bu yaklaşım gerçekten çok önemli."

'Takur tukur değil tıkır tıkır'
Dalgakıran, "Türkiye'yi çok kısa sürede küresel güç haline getirmek istiyorsak, teknoloji üretir hale getirmek gerekir. Bunun için herkese görev düşüyor. Tıkır tıkır'ı aslında bizim makineden çıkarıp bütün ülkeye yaymamız lazım. Türkiye'nin takur tukur değil tıkır tıkır işlemesi gerekiyor" diye konuştu.