...Tünelin ucunda güneş ışığını gördük

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, büyüme sürecinin başladığını belirterek, "Tünelin ucundaki ışığın güneş ışığı olma ihtimali artıyor" dedi. Durmuş Yılmaz, 2010 yılı baz senaryosunda IMF bulunmadığını da söyledi

Cuma 11.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Krizin tüm dünyayı kavurduğu yaz aylarında, "Tünelin ucundaki ışık üzerimize gelen arabanın farları mı yoksa gün ışığı mı?" diyen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz bu kez, "Güneş ışığı olma ihtimali giderek artıyor" diyerek moral verdi. Ekonomide büyüme ve düzelme sürecinin başladığını vurgulayan Yılmaz, 2010'a ilişkin baz senaryolarında IMF anlaşmasının bulunmadığını bildirdi. Yılmaz, 2010'da para ve kur politikasını değerlendirirken, şu mesajları verdi:

GÜN IŞIĞI İHTİMALİ ARTTI: Türkiye ekonomisindeki daralma azalarak devam ediyor. Büyüme süreci başladı, yavaş ve kademeli. 2009 son çeyrekte artı büyüme bekliyoruz. Tünelin sonunda gün ışığı olma ihtimali artıyor. İhtiyatlı olmakta fayda var. Bu yılın son çeyreğinde pozitif büyüme bekliyoruz.
ESKİYE DÖNÜLMEZ: (Merkez Bankası'nın DİBS alarak Hazine'yi fonladığı eleştirileri anımsatılınca) Türkiye onca badireden sonra eskiye dönmez. Komşumuz İspanya, Yunanistan'ın içine düştüğü durumu göz önüne alın. Merkez Bankası'nın Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımları tamamen teknik bir uygulama. Hazine ile 2001 krizinden bu yana hesaplı, dikkatli ve mesafeli bir işbirliği var.
ENFLASYONDA DALGALI SEYİR: 2010- 2011 yılları için enflasyon hedefi yüzde 6.5 ve yüzde 5.5 olarak belirlendi. Yıl sonu itibariyle enflasyon, hedefin altında kalmakla beraber belirsizlik aralığı içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. 2010 ortasına kadar enflasyonun dönem dönem dalgalanarak yükselmesini bekliyoruz. İkinci yarısında da tekrar kademeli düşüş seyrine geçeceğini öngörüyoruz. Belirsizlik aralığı önümüzdeki 3 yıl boyunca, 2 yönde yüzde 2 oran olarak korunacak. 2012 hedefi yüzde 5. ELEŞTİRİLERİ DİKKATE ALIYORUZ: Eleştiriler alıyoruz. İhracatçı, siyasetçi faiz konusunda eleştiriyor. Herkesin dönüp aferin demesini beklemiyoruz. Eleştirenlerin de paraları var. Onlar da araştırma yaptırsın.
EK ÖNLEMLERE DEVAM: 2010'da döviz likidite koşullarında önemli farklılaşmalar görülmedikçe döviz alım ihalelerine en fazla 60 milyon dolar olarak devam edilecek. Gerektiğinde ilave önlemleri almaya devam edeceğiz. Tekrar döviz satım ihaleleri düzenlenebilecek, bankaların Döviz ve Efektif Piyasaları'nda işlem yapma limitleri artırılabilecek ve yabancı para zorunlu karşılık oranları indirilebilecek.