TPAO Irak'taki ihalenin ilk gününde Çinlilere takıldı

10 petrol sahasının işletimi için dün yapılan ihale turunda Halfaya sahasını Çin'e kaptıran TPAO bugün yapılacak 5 ihale için umutlu

Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
IRAK merkezi hükümeti ve Petrol Bakanlığı, ülkenin en zengin sahalarının bulunduğu Nasiriye Halfaya ve Mecnun petrol sahası için dün ihaleye çıktı. Mecnun'un işletim hakkını, İngiliz şirketi Shell'in liderliğindeki bir konsorsiyum kazandı. Halfaya petrol sahasının işletim hakkı ise Çin şirketi CNPC öncülüğündeki konsorsiyumun oldu. 44 uluslararası firmanın katıldığı ihaleye geri kalan 5 petrol sahası için bugün devam edilecek.

'MÜJDE VERECEĞİZ'
India's ONGC ve Indian Oil ile birlikte oluşturulan konsorsiyumla ihaleye katılan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) umduğunu bulamadı. Dünkü ihalede Çinlilerin ekonomik değerleri hiçe sayarak oldukça düşük teklif verdiğini savunan üst düzey bir TPAO yetkilisi "Biz de oldukça ciddi teklif hazırlamıştık ama Çinlilerin teklifini ekonomik olarak bizim vermemiz mümkün değil. Bizim için hayal kırıklığı oldu" dedi. TPAO'nun bugün yapılacak iki ihaleye operatör olarak katılacağını belirten yetkili "Umutluyuz. Ülkemize müjde vereceğiz" dedi.