Dünyadaki aile şirketlerinin aksine, Koç uyum içinde büyümeye devam ediyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, hisse satışının iş planlarıyla ilgisi olmadığını, kişisel bir yatırımcı kararı olduğunu belirtti. Koç, birçok şirkette kuşaklar ilerledikçe çöküntü yaşanırken, Koç Ailesi'nde uyum mesajı verdi

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Zenginin parası züğürdün çenesini yoruyor. Bizimki de o misal! Koç Holding'in iki yönetim kurulu üyesi Ömer ve Ali Koç hisse satıyor. Haber yetti, borsacılar ve gazeteciler heyecanlandı. Öyle ya, Türkiye'nin en zengin iki adamı niye hisse satıyor? Nakit paraya mı ihtiyaçları var? Yoksa aile içinde bir sorun mu yaşanıyor? Ömer Koç, sanata yatırım için hisse sattığını söylüyor. "Dedem Vehbi Koç, yaşasaydı, böyle bir satışa izin vermezdi" diyor. Baba Rahmi Koç ise susuyor. Peki, Ali Koç niye hisse satıyor? Koç'a sorduk, yanıtları dikkatinize sunuyoruz.

YORUMLAR ŞAŞIRTICI

Ömer Koç, sanata yatırım yapıyor. O yüzden hisse sattığını söylüyor. Siz de hisse satıyorsunuz, niye?
Açıkçası bu konu etrafında yaratılan merak ve yorumlara şaşırıyorum. Hisse satış kararı tamamen şahsıma ait bir kısım hisseler ile ilgili yatırımcı kararıdır... Grup şirketlerimizin ve Koç Holding hisselerinin önemli bir kısmı halka açıktır. Şeffaflıkla paylaşılan hissedarlık yapıları incelendiğinde, "Muhtemelen satacağımı" beyan ettiğim hisselerin, sahip olduğum hisselerin sadece bir kısmı olduğu anlaşılacaktır. Aslına bakarsanız Ömer Bey'in ve benim hisse satışlarımızın tümünün gerçekleştiğini varsaydığınızda, Koç Holding'in halka açıklık değeri de normalde yatırımcılarımızın da arzulayacağı doğrultuda yüzde 20'nin üzerine çıkıyor. Bu durum yurtdışı endekslerdeki payımızın artması açısından da artı bir katkı sağlıyor. Dolayısıyla hissedar değeri yaratma konusunda olumlu bir sonuç doğurabileceğini de düşünüyorum.

Sabancı Holding'in üçüncü kuşağı yavaş yavaş hisse satmaya başladığında, kimse, çorap söküğü gibi satış dalgasının geleceğini tahmin etmiyordu. Sermaye piyasası hala Sabancı Holding'in yolculuğunu anlamaya çalışıyor. Koç Holding'te de kuşak değişiminde bir sıkıntı yaşanabilir mi?
İki holding arasında benzerlikler aramanın doğru olmadığını düşünüyorum. Her vakanın kendi içinde ayrı bir hikayesi var! Belirttiğim gibi, bu tümüyle kişisel yatırımcı kararı. Bu satış kararının daha sonra ilişkilendirileceği herhangi bir sıkıntı, uyumsuzluk vb. hiçbir gelişme olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Biz, Koç Ailesi olarak aile şirketlerinin devamlılığı konusunda uluslararası en iyi örnekleri inceledik. "Seleflik, karar verme, kâr dağıtımı tek seslilik" gibi konularda işleyişi tanımladık... Kurumsallaşma sürecinde önemli aşamalar kaydettik. Profesyonel yöneticilerimiz işleri yönetiyor. Dışarıdan atananların da olduğu yönetim kurulumuz var. Bugün çok şükür üçüncü kuşak işbaşında ve süreçlerimizin işlediğini görüyoruz. Dünyada birçok aile şirketinde kuşaklar ilerledikçe duraklama ve çöküntüler gözlenirken biz, aksine, hızla büyümeye, toplum ve müşterilerimiz için artan şekilde değer yaratmaya ve büyük uyum içinde sürdürülebilir kârlılığa odaklanmaya devam ediyoruz.