Türkiye Petrolleri, Bağdat'ın güneyinden Irak'a ayak bastı

TPAO, Irak'ta gerçekleştirilen petrol ihalelerinin ikinci turunda Gazprom'un öncülüğündeki konsorsiyumla Bağdat'ın güneyindeki Badra petrol sahasının işletmesine ortak oldu

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Irak, tüm dünyanın nefesini tutarak dört gözle beklediği petrol ve doğalgaz sahalarının işletimi ihalelerini gerçekleştirdi. 44 uluslararası firmanın katıldığı ihaleye Türkiye'den de TPAO teklif verdi. Önceki günkü ilk tur ihalede umduğunu bulamayan TPAO, dün Rus Gazprom, Kore milli petrol şirketi KOGAS ve Malezyalı Petronas'ın oluşturduğu konsorsiyumla Bağdat'ın güneyindeki Badra petrol sahası ihalesini kazandı. Badra petrol sahası için günlük ortalama 170 bin varil üretim ve varil başına 5,5 dolar taahhüt edildi. Kararı büyük sevinçle karşıladıklarını anlatan TPAO'dan üst düzey bir yetkili, ihalelerde her biri Türkiye'nin bütçesi büyüklüğündeki uluslararası petrol devleri ile yarıştıklarını anlattı ve "Irak'a ilk adımı atmak TPAO için çok önemli" dedi.

KAZAN KAZAN STRATEJİSİ

TPAO'nun Irak için stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan yetkili "Batman'daki petrol parkımızda çok geniş ekipmanımız var. Bundan sonra stratejik konumumuzu kullanarak ihaleyi kazanan diğer konsorsiyumlarla ortaklık tekliflerini değerlendireceğiz. Şimdiden kapımızı çalanlar var" dedi. Bedra sahası Irak ve İran'ın sınırında bulunuyor. Sahanın İran kısmını Gazprom işletiyor.

PETROLÜ MAHKûM ÇIKARACAK
Irak'ta iki güne yayılan petrol sahası ihalelerine Çinliler damgasını vurdu. Irak'ın en zengin petrol yataklarından 4,1 milyar varillik Halfaya petrol sahasını Çin firması CNPC kazandı. Diğer şirketlerin ekonomik olarak imkansız olarak değerlendirdikleri teklifi veren Çin firmasının, sahalarda hükümlüleri işçi olarak çalıştırarak maliyetleri düşüreceği öğrenildi.