2010'da gıda fiyatları artacak

Üretim kıtlığı nedeniyle pirinç fiyatında yüzde 63 artış öngörülüyor Beyaz Saray da süt fiyatında yüzde 39 artış bekliyor

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Sütten pirince, şekerden buğdaya dünya genelinde üretimi azalan hammadde ürünleri, 2010 için kriz sinyalleri veriyor. Bloomberg'in ithalatçılar, ihracatlar ve analistler arasında yaptığı araştırmaya göre pirincin ton fiyatı yüzde 63'lük bir artışla 638 dolardan 1.038 dolara yükselmesi bekleniyor. Artışa Hindistan'daki üretim kıtlığı ve Filipinler'deki ithalatın yol açacağı öngörüldü. Öte yandan ABD yönetimi de yağsız süt fiyatında yüzde 39 artış bekliyor. Şekerin fiyatında yüzde 25 oranında yükseliş olacağını tahmin eden JP Morgan Chase'nin yanısıra Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgüt'ü, global gıda maliyetinin kasım ayında yüzde 7 arttığını açıkladı.

EN İYİ YATIRIM
Özellikle Çin ve Hindistan'da hızlı nüfus artışı ve gelirlerin yükselmesiyle gıda tüketiminin arttığına dikkat çeken ekonomistler, önümüzdeki 3-4 yılda tarım hammaddelerinin en iyi yatırımların başında geleceğini savunuyor.