Abu Dabi sürprizi ve Citigroup piyasaların havasını değiştirdi

Abu Dabi'nin Dubai'nin borçları için 10 milyar dolar destek vereceğini açıklaması uluslararası borsaların artıya dönmesini sağladı. İMKB dışarıdaki olumlu havanın etkisiyle 50 bin puanı aştı

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Birleşik Arap Emirlikleri içindeki en büyük emirlik Abu Dabi'nin Dubai'nin borçları için 10 milyar dolar destek vereceğini açıklamasının ardından Citigroup'un finansal kriz sırasında hükümetten aldığı yardımın 20 milyar dolarını geri ödemek için anlaşmaya varması ve Exxon Mobil'in XTO Energy'yi 41 milyar dolara satın almaya hazırlandığı haberleri dün piyasalarda bahar havası estirdi. Asya borsaları haberle birlikte artıya geçti. Dubai'de endeks yüzde 10, Abu Dabi'de yüzde 8 yükseldi. Avrupa borsaları yüzde 1'e yakın değer kazanırken, New York Menkul Kıymetler Borsası da yükselişle açıldı.

DTP KARARI ETKİLEMEDİ

DTP'nin kapatılmasına yönelik siyasi gerginlik, Cuma günü satın alındığı için etkili olmadı. Dış piyasalarda esen olumlu hava içirde de hissedildi. İsviçre'nin en büyük bankası Credit Suisse'in Türk bankaları için tavsiyesini Ağırlık Artır'a yükseltmesi coşkuyu artırdı. Haftanın ilk işlem gününe sakin başlayan İMKB 100 Endeksi yeniden 50 bin puanı geçerek 50 bin 198 puandan kapandı. Endeks dün yüzde 1.64 değer kazandı. Dubai haberiyle 1.4680'e yükselen Euro/dolar paritesi ise daha sonra 1.4630 civarına indi. Cuma günü DTP'nin kapatılması kararının ardından değer yitiren TL bir miktar toparlandı. Cuma günü 1.51 seviyesine yükselen dolar dün 1.50 seviyesine geriledi. Bono faizleri ise Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin sonuna gelindiği beklentisi ile yükselişe geçti. Cuma günü DTP kapatma kararının ardından işlem bazında tezgahüstü piyasada yüzde 9.25 seviyesine yükselen gösterge tahvil işlem bazında dün gün içinde en yüksek yüzde 9.28'i gördü. Faizin spot kapanışışı ise yüzde 9.19 seviyesinde oldu. Dubai'nin sorunları bir süre için aşılmış gözükürken Yunanistan ile ilgili kaygılar devam ediyor. İki yıl vadeli Yunanistan hazine tahvilleri 13 baz puan artarak yüzde 3.06'ya çıktı.