Dikkat muayene oldunuz!

Sosyal Güvenlik Kurumu, 2010 yılından itibaren gerektiğinde hastaları uyararak, SMS ve e-posta yoluyla almış oldukları sağlık hizmetlerini bildirecek.

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 15:34
ABONE OL
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Hasan Çağıl, 2010 yılından itibaren gerektiğinde hastaların uyarılarak, SMS ve e-posta yoluyla almış oldukları sağlık hizmetlerini bildireceklerini söyledi.

Şanlıurfa'da özel hastanelerle ilgili düzenlenen bir toplantıya katılan Çağıl, yaptığı açıklamada, kurumun çeşitli konularda daha ciddi tedbirler aldığını söyledi.

Çağıl, elektronik ortamda ''Medula'' diye adlandırdıkları bir sistem olduğunu ve bu sistemle tüm sağlık kuruluşlarının bilgilerine ulaşılabildiklerini belirtti.

Her hasta için yapılan işlemleri görebildiklerini aktaran Çağıl, ''2010 yılı içerisinde vatandaşlarımızı uyararak, gerekirse kendilerine SMS veya e-posta yoluyla, almış oldukları hizmetleri göndereceğiz'' dedi.
2010 yılında, tüm sağlık hizmeti sunucularına ve hekimlere de vermiş oldukları sağlık hizmetlerinin listelenerek iletileceğini ifade eden Çağıl, doktorların kendilerini, aynı branşta çalışan meslektaşları ile kıyaslamaları sağlanarak bilgilendirileceğini kaydetti.

ÖZEL HASTANELERDE ALINACAK FARK ÜCRETLERİ


Özel hastanelerde alınacak fark ücretlerine ilişkin düzenlemenin, özel hastanelerde verilen sağlık hizmetleri göz önüne alınarak yapılacağını vurgulayan Çağıl, şöyle devam etti:

''Hastane gibi çalışan hastanelerle çok daha hafif ve yüzeysel çalışmalar yapan hastaneler arasındaki farkların, sağlık kuruluşları açısından önemli olması nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildi. Anadolu'daki hastanelerimizde bu farkın alınması zaten çok zordu. Ancak, özellikle büyük şehirlerde hizmet veren özel hastaneler, maliyetlerin yüksek olmasından dolayı fark almak zorunda olduklarını bildirmiştir. Yılbaşından itibaren uygulamaya konulacak.''

GLOBAL BÜTÇE UYGULAMASI

Uzun süreden bu yana kamu hastaneleri ile ''Global bütçe'' içerisinde çalıştıklarını aktaran Çağıl, ''Üniversite hastaneleri ile anlaşma yaptık. Yine ilaç sektörü ile de bütçe kapsamında anlaşma yapıldı. Özel sağlık kuruluşları ile de görüşmeler devam ediyor. Yakın zamanda da anlaşma yapacağımızı umuyoruz'' diye konuştu.

Global bütçe uygulama sisteminin sağlık harcamalarının kontrolü için getirildiğini belirten Çağıl, şunları kaydetti:

''Global sistem ile içerisinde ciddi kontrollerin olduğu bir ödeme metodu gerçekleştiriliyor. Kurumlar yapmış oldukları hizmetlere göre, kuruluşlar belirli oranlarda gerekirse yıl içerisinde bütçe tamamlaması belirli katsayılarla çarpılarak ödemelerini alacaklar. Özel hastanelerde yapılan hizmetlerde farklı yaklaşımlara müsaade edilmeyecek. Gerçek hizmetleri ne ise onlar üzerinden bir dağılım olacaktır.''

HASTANELERDEKİ YANLIŞ UYGULAMALAR

Dr. Hasan Çağıl, hastanelerde nadiren de olsa yapılmadığı halde yapılmış gibi gösterilen sağlık hizmetlerinin olduğunu dile getirerek, ''Muhtemelen bunların bir kısmı hata ile yapılıyor. Bir kısmında ise suistimaller oluyor. Bu konularla ilgili takiplerimizi elektronik gibi çok daha farklı ortamlarda geliştiriyoruz. Farklı yaklaşım içerisinde olanlara ciddi cezalandırma yapılıyor. Hata durumlarında ise hem bilgilendirme hem de hafif cezalarla uyarılmasına çalışıyoruz'' dedi.


"IBAN'I OLMAYAN PARA TRANSFER EDEMEYECEK" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

"SAMBACILARA VERGİ MARKAJI" HABERİNİ İÇİN TIKLAYINIZ

"246 TONLUK İKRAMİYE" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

"İŞTE 2010 VERGİ ZAMLARI" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

"İŞSİZLİK EYLÜLDE ARTTI" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

"LİDERLERDEN SÖZ DÜELLOSU" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

"2010'DA GIDA FİYATLARI ARTACAK" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ