'Kötümserlik yayanlar oldu bazı dernekler de sürdürdü'

Sanayi Bakanı Ergün, krizde bazı yorumcuların verileri ısrarla yıllık bazda değerlendirip 'işler kötü' havası yaydığını bazı iş derneklerinin de bunu sürdürdüğünü söyledi

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye ekonomisinde verilerin yıllık değerlendirilmesi nedeniyle geçen 1 yıl boyunca bazı yorumcuların kötü hava yaydığını ve bazı iş derneklerinin de bunu devam ettirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve kalabalık işadamı heyetiyle yapılan Arnavutluk ve Karadağ çıkarmaları sırasında sohbet imkanı bulduğumuz Ergün'le büyümeden 3 çocuk yapın öğüdüne, kredi garanti fonundan (KGF) istihdama birçok konuyu konuştuk. İşte Ergün'ün yanıtları:

Merkez Bankası tünelin ucunda güneşi gördü. Sizce?
Bize göre de tünelin ucundaki güneş ışığı... Ama biz bunu Mart 2009'dan beri söylüyoruz. O dönemde trendin tersine döndüğünü görmüştük. Herkes hızlı yükseliş bekliyordu ama biz sürekli ve istikrarlı bir çıkış olmasını öngördük ve zaten böyle istiyorduk. O dönemde herkes V, L U gibi harflerle krizden çıkışı formüle ederken biz harflere takılmadık ve büyük fotoğrafa baktık. Bazı sektörler bu dönemi az hasarlı atlatırken bazıları çok kazandı bazıları da çok kötü dönem geçirdi. Bize göre Mart 2009'da Türkiye çıkışa başlamıştı. Mayıs'ta göreve geldik ve Haziran'dan itibaren bu açıklamaları yaptık. Ancak şunu belirtmeliyim ki herkes ısrarla yıllık bazda değerlendirmeler yapınca kötümser yorumcular sürekli 'işler kötü' havası yaydı. Bazı iş dernekleri de bunu devam ettirdi.

En çok sıkıntıyı kim çekiyor?
Batı illerinde olup Avrupa'ya ihracat yapanlar sıkıntılarını kolay aşamadı. İç talepteki toparlanma ile biraz düzeldiler ama yine de sıkıntı yaşadılar. Yeni pazarlarda durum daha iyi. Güney illeri; Mersin, Adana, Osmaniye, G.Antep, Şanlıurfa, K.Maraş gibi illerde hem komşularla durumların düzelmesi ve hem de bu bölgede pazarın genişlemesi sayesinde iyi durumda. Bu illerde hem üretim ve istihdam arttı hem de yatırımlar yapıldı.

KGF'de durumu nasıl?
KGF'den 6 ay önce sağa sola borç ödeyeyim diye para isteniyordu. Artık yatırım yapmak için isteyecek. Bir de şuna dikkat çekmek istiyorum. Bankalar artık piyasaya çıktı ve eskiden olduğu gibi kredi pazarlamasına gidiyor. Biz bankalar fazla masraf alabilir diye masraf limitini en fazla 500 lirayla sınırladık. 17 bankayla anlaştık. Ancak bankalar kredi rekabetine girince bazıları masrafı sıfıra çekti, bazıları 50-100 liraya indirdi.

Ne kadar başvuru alındı? Şirketler birçoğu halen sıkıntılı ve bunlar KGF'yi yatırım için değil de yine günlük işlerinde kullanırsa gelecekte yeni sorunlar olmaz mı?
115 bin başvuru var . Bu iyi bir rakam. Kredi verirken bankalar ciddi teminatlar istiyor. Bugün yüzde 5'lerde olan tahsili gecikmiş alacakların yüzde 6-7'lere çıkması sistem arıza veriyor anlamı taşımaz.