Liderlerden söz düellosu

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
'Merkez Bankası soyulurken nerdeydiniz?'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizi ihanetle, vatanı satmakla suçlayanlar, Merkez Bankası soyulurken neredeydiniz" dedi. TBMM Genel kurulu'ndra Bütçe Yasa Tasarısı'nın tümü üzerindeki eleştirileri yanıtlayan Erdoğan, önceki 7 bütçe gibi 2010 bütçesinin de ülke ve dünya gerçekleriyle örtüşen bir bütçe olarak yapıldığını savundu. Ekonomide rekorlar kırıldığını, enflasyonun, risk priminin düştüğünü anlatan Başbakan Erdoğan, "Yine söylüyorum, kriz teğet geçiyor teğet" dedi. Ülkenin geçmişte faiz yoluyla, enflasyonla ağır bedeller ödediğini belirten Erdoğan, şöyle dedi: "2001 yılında Merkez Bankası'nın kasasından bir gecede 9 banka 4,5 milyar dolar hortumladı. Kim vardı o zaman iktidarda MHP-DSP-ANAP. Merkez Bankası adeta yağmalandı. Bizi bu ülkeyi satmakla, ihanetle, hıyanetle suçlayanlara buradan sesleniyorum. İhanet ihanet diyorsunuz, peki bu nedir? Milliyetçiyim diyerek ortalıkta dolaşanlara sesleniyorum; Milliyetçiydiniz de bu ülkenin böyle göz göre göre soyulmasına neden seyirci kaldınız, neden sesinizi çıkarmadınız, akşam karanlığında Merkez Bankası soyulurken, milliyetçiliğinizi o gün neden hatırlamadınız?

Baykal: Gerçekler rakam cambazlığı ile örtülemez
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son 7 yılda Türkiye'nin büyüme performansı, kalkınma hızı ve borçlanma kriterleri bakımından uçurumun kenarına geldiğini belirterek, "Ekonomi iyi yönetilememiştir. Gerçekler rakam cambazlığı ile örtülemez" dedi. "Kriz teğet geçecek" anlayışı ile yürütülen politikaların sanayide büyük tahribat yarattığını vurgulayan Baykal, şöyle konuştu: "AKP döneminin büyüme hızı ortalaması Cumhuriyet dönemi ortalamasının altındadır. Dış borç stoku 29.5 milyar dolardan 268 milyar dolara çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün hükümetlerinin tamamından daha fazla borcu 7 yılda kullanmıştır."

Bahçeli : 2010 bütçesi inandırıcılıktan uzak
MHP lideri Devlet Bahçeli, 2010 bütçesinin krizden çıkışı sağlamayacağını, krizin toplumsal yapıya daha çok yayacak bir nitelik göstereceğini söyledi. Türkiye'nin işsizliğin en yüksek olduğu üç ülkeden birisi haline geldiğine dikkat çeken Bahçeli, memura yüzde 2.5+2.5 zammın daha zorlu günlerin habercisi niteliğinde olduğuna işaret eden Bahçeli, "2010 Bütçesi inandırıcı olmaktan uzaktır ve aynı zamanda yetersizdir" dedi.