Sambacılara vergi markajı

Brezilya Maliye Bakanlığı futbolda vergi kaçağının önüne geçmek için Türkiye'den çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması istedi. Teklife şaşıran Maliye anlaşmaya sıcak bakıyor

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Brezilya en önemli ihraç ürünü futbolcularının peşine düştü. Her biri milyonlarca dolar değerindeki sambacıların komik olarak nitelendirilebilecek transfer ücretleri gösterdiğini tespit eden Brezilya Maliye Bakanlığı, Avrupa'daki futbolcularının peşine düştü. Bakanlık Türkiye'nin de kapısını çaldı. Türkiye'den "Çifte vergilendirmeyi Önleme Anlaşması" talep eden Brezilyalı yetkililer "Futbolcularımızdan ne siz ne de biz vergi alabiliyoruz. Gelin anlaşarak vergi almanın yolunu açalım" diyerek Maliye Bakanlığı'na başvurdu. Maliye Bakanlığı yetkilileri "Biz çoğu ülkeye çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması için teklif götürüyorduk. Brezilya'dan gelen bu teklif bizi şaşırttı" dedi. Yılbaşından sonra Brezilyalılarla görüşeceklerini anlatan yetkililer "Türkiye'de oynayan futbolcular için piyasada dudak uçuklatacak tutarlar konuşuluyor. Ancak sözleşmelerdeki ücretler oldukça komik . Anlaşma yararımıza olabilir" dedi. Brezilya'dan gelen teklif Maliye koridorlarında, "Bu karardan en çok Fenerbahçe etkilenecek" esprisine yol açtı. Türkiye'de 27 Brezilyalı futbolcu bulunuyor. 8 sambacıyı kadrosuna katan Fenerbahçe en çok Brezilyalı futbolcuya sahip Türk takımı konumunda. Türkiye'deki Brezilyalı futbolcuların toplam değeri ise 97 milyon 700 bin euro.

FUTBOLCULAR % 15 VERGİ ÖDÜYOR

Mali hukukta futbolcuların işçi mi serbest meslek çalışanı mı olduğu tartışma konusu olmuştu. Futbolcuların serbest meslek sahibi gibi vergilendirilmeleri öngörüldü ve bu sayede yüzde 35'lik vergi dilimine girmelerine kapı aralandı. Ancak, istisna hükümleri nedeni ile transfer bedellerinden sadece yüzde 15 vergi kesintisi yapılabiliyor. Çifte vergiyi Önleme Anlaşmaları kişinin yurtdışında elde ettiği kazancın hem kazandığı ülkede hem de vatandaşı olduğu ülkede iki kez vergilendirilmesinin önüne geçiyor. Anlaşmayla ülkeler kendi vergi haklarından anlaşma maddelerine göre feragat ediyor. Temel çerçevesini OECD'nin çizdiği çifte vergilendirmeyi önleme sözleşmeleri iki ülkenin maliye bakanlıklarınca imzalanıyor.

EN ÇOK FENERLİLER ETKİLENİR
Fenerbahçe, kadrosuna bu yıl yeni kattığı iki futbolcu ile Brezilyalı futbolcu sayısını 8'e çıkardı. Alex, Deivid, Bilica, Vederson, Edu Dracena ve Roberto Carlos'un ardından kadroya dahil olan Cristian Oliveira Baroni ve Andre Dos Santos ile sarı lacivertli takımdaki Brezilyalıların toplam değeri 45 milyon euroya çıktı. Yılda yaklaşık 15 milyon euro üzeri gelir elde eden Fenerbahçeli sambacılar, Brezilya Maliyesinin vergi listesinin başında yer alıyor.