Demiryolu işçileri eylem yapıyor

Memur sendikalarının 25 Kasım'da yaptığı bir günlük iş bırakma eylemi kapsamında başlatılan soruşturmada işten uzaklaştırılan 16 demiryolu çalışanının işlerine geri dönmelerini sağlamak için makinistler seferlere çıkmadı.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 18:41
ABONE OL
Geçici olarak görevden alınan 16 TCDD çalışanının görevlerine iade edilmediği gerekçesiyle eylem başlatıldı.

MAKİNİSTLER İŞ BIRAKTI- FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Haydarpaşa Tren İstasyonu'nda saat 22.00'de hareket etmesi gereken Anadolu Ekspresi ile saat 22.30'da hareket etmesi gereken Ankara Ekspresi seferlerini yapamadı. Kamu-Sen üyeleri işten çıkarılan arkadaşları için Haydarpaşa Tren İstasyonu'nda eylem yaptı. Sendika üyeleri tarafından yapılan açıklamada işten çıkarılanlar tekrar görevlerine dönene kadar tren seferlerinin aksatılacağı duyuruldu.

MEMUR DEMİR GÜCÜNÜ GÖSTERDİ- 26/11/2009

Sınırsız grev başlattıklarını söyleyen sendikalı demiryolu çalışanları işten çıkarılan 16 arkadaşlarına destek vermek için başlattıkları grev nedeniyle saat 22.00'de hareket etmesi gereken Anadolu Ekspresi ile saat 22.30'da hareket etmesi gereken Ankara Ekspresi seferini yapamadı. Anadolu ve Ankara Ekspresi yolcuları mağdur olduklarını belirterek işçilerin ve sendikanın grevine tepki gösterdi. Greve rağmen saat 22.00'de kalkması gereken trenin makinisti hareket etmek isteyince sendika üyeleri ile aralarında bir süre tartışma yaşandı. Daha sonra sendika üyeleri trenin üzerine çıkarak protesto gösterilerini sürdürdü.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası dün 22.00 itibariyle başlattıkları eylemle ilgili trenlerin durumunu saat 15.00 itibariyle kamuoyuna aktardı. Trenlerde kalan yolcuların yola devamı otobüslerle sağlandı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası'dan yapılan açıklamaya göre, saat 15.00 itibariyle trenlerde son durum şöyle:

-Ankara'dan hareket eden 9 Eylül Ekspresi Balıkesir'de personelinin görev bırakması nedeniyle kaldı. Yolcular otobüslerle devam ettirildi.

-Ankara -Haydarpaşa arasında çalışan Anadolu Ekspresi tren personelinin istirahat alması nedeniyle tren Ankara'dan kondüktörsüz olarak çıktı. Tren Şefi olarak Ankara Gar Müdür Yardımcısı Mehmet Yılmaz Tren Şefi olarak görev yaptı. Tren Eskişehir'de kaldı. Yolcular otobüslerle devam ettirildi.

-Ankara-Haydarpaşa arasında Fatih Ekpresi kondüktörsüz olarak çalıştı. Tren Eskişehir'de kaldı. Yolcular otobüslerle devam ettirildi.

-Ankara-Haydarpaşa Ankara Ekspresi'nin tren şefi yok, tren Eskişehir'de kaldı. Yolcular otobüslerle devam ettirildi.

Ankara-Haydarpaşa Doğu Ekspresi Eskişehir'de kaldı. Yolcular otobüslerle devam ettirildi.

-Ankara-Adana Çukurova Ekspresi Kırıkkale'de makinistler dışındaki tren personelinin görev bırakması nedeniyle kaldı. İstasyon Şefi Hasan Hüseyin DÖNMEZ tren şefi olarak görevlendirildi. Kondüktör mevzuata aykırı olarak Tren Teşkil Memuru görevlendirildi. Çiftehan İstasyonu kapalı olduğu için Çukurova Ekspresi yolcuları otobüslerle ilerletildi.

-Karesi Ekspresi Ankara'dan 16.00'da hareket eden Karesi Ekspresi Balıkesir'de personelinin görev bırakması nedeniyle kaldı. Yolcular otobüslerle devam ettirildi.

-İzmir Mavi Tren Ankara'dan 16.00'da hareket etti. İzmir Mavi Tren Balıkesir'de personelinin görev bırakması nedeniyle kaldı. Yolcular otobüslerle devam ettirildi.

HAYDARPAŞA'DAN KALKAN TRENLER

-Anadolu, Fatih, trenleri Haydarpaşa'dan çıkarılmadı.

-Ankara Ekspresi ve İç Anadolu Mavi treni birleşik olarak 1. Bölge Müdürlüğü Cer Müdürü Nihat ASLAN mevzuata aykırı bir şekilde yanına bir makinist almak suretiyle çıkardı. İç Anadolu Mavi Eskişehir'de personel olmaması nedeniyle kaldı.

-Güney Ekspresi "nin personeli Eskişehir'de trenden indi. Makinistiler tren personeli olmadan treni Eskişehir'den çıkarıyorlar.

-Meram Ekspresi Enveriye'de personelinin görev bırakması nedeniyle kaldı. 9 Eylül Ekspresi ile birleştirilerek Kütahya'ya kadar devam ettirilecek.

ADANA'DAN HAREKET EDEN TRENLER

-Adana'dan Diyarbakır'a gitmekte olan Yolcu Ekspresi Fevzipaşa'da tutuldu. Tren Malatya personeli tarafından geri çevrildi.

-Adana'dan Haydarpaşa'ya gitmekte olan İç Anadolu Mavi Treni Enveriye'de tutuldu. Yolcular otobüslerle devam ettirildi.

-Fırat Ekspresi Adana'dan Elazığ yönüne gitmekte olan tren Adana'dan çıkartılmadı.

İZMİR'DEN HAREKET EDEN TRENLER

-Basmane-Bandırma arasında çalışan 6 Eylül Ekspresi

-Basmane-Afyon arasında çalışan Ege Ekspresi

-Basmane- Aydın,

-Basmane- Ödemiş,

-Basmane-Uşak bölgesel trenleri grev nedeniyle çalıştırılmadı.