İşçinin sesini biber gazı boğdu

Dün eylem günüydü. TCDD çalışanlarının açığa alınan arkadaşlarına destek eylemleri ulaşımı kilitledi. İtfaiye ve Tekel çalışanlarının protestosuna polis biber gazı ile müdahale etti

Perşembe 17.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
İstanbul dün benzeri pek görülmeyen bir protestoya tanık oldu. Yangın, patlama gibi tehlikelere karşı ellerinde su hortumlarıyla her zaman vatandaşın imdadına yetişen itfaiyeciler, taşeronlaşmaya karşı haklarını aramak için sokağa dökülünce, en güçlü 'silahlarının' kendilerine yönelik kullanıldığını gördüler. Polisin tazyikli su müdahalesiyle karşılaşan itfaiyeciler, üstüne bir de biber gazı yiyince, zor anlar yaşadı.

BELEDİYEYE YÜRÜMEK İSTEDİLER

Olay şöyle gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi BİMTAŞ'a bağlı olarak itfaiyede çalışan 400 işçi, taşeron şirkete devredildikleri gerekçesiyle eylem yaptı. Fatih'teki eski itfaiye binası önünde toplanan itfaiyeciler, Saraçhane'deki Büyükşehir Belediye binası önüne yürümek istedi. Belediye-İş Sendikası tarafından düzenlenen yürüyüşün sonunda belediye önünde basın açıklaması yapmak isteyen itfaiyecilere polis müdahale etti. Sendika temsilcileri ile birlikte yürüyüşe geçen göstericiler, polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahalesi nedeniyle zor anlar yaşadı. Amaçlarının sadece basın açıklaması yapmak olduğunu ifade eden sendika temsilcileriyle görüşen emniyet yetkilileri daha sonra yürüyüşe izin verdi. Kortej halinde Büyükşehir Belediyesi binası önüne gelen itfaiyeciler burada yaptıkları basın açıklamasında, özlük haklarının geri verilmesini talep etti. Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapan itfaiyeciler, olaysız bir şekilde dağıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise 2010 yılı için itfaiye hizmet alım ihalesini Lapis-Makro İş Ortaklığı'nın kazandığı ve 898 personelin yasal haklarının ödeneceği açıklaması yaptı.

İTFAİYE ÖZEL SEKTÖRE GEÇTİ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi açıklamasında, itfaiye hizmetinin belediye şirketi BİMTAŞ'tan özel sektöre geçmesi şöyle duyuruldu: "2010 yılına ilişkin itfaiye hizmet alım ihalesini Lapis-Makro İş Ortaklığı kazandığından 2010 yılı itfaiye hizmeti için bu ortaklığın personeli çalıştırılacaktır."

Bahadır DEMİRÇEVİREN - Rıdvan UYSAL - Hüseyin CUMALI