Faizlerde duraklama dönemi başladı

Merkez Bankası faiz indirimlerinde frene bastı. Ekonominin ılımlı toparlanma sürecine girdiğini belirten banka, politika faizlerini yüzde 6.50'de sabit tuttu. Böylece bir yıl boyunca aralıksız devam eden faiz indirim süreci sona erdi... Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinde sona gelmesi ile mevduat ve kredi faizlerindeki düşüş de durdu. Bankacılar faizlerin uzun süre mevcut seviyede kalacağını, 2010’un ikinci yarısında artışa geçebileceğini öngörüyor

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinde sona gelmesi ile piyasa faizlerindeki düşüşte de sona gelindi. Bankacılar yüzde 9.50'nin altında mevduat faizine sıcak bakmadığını belirtiyor. Bu seviyenin altındaki oranlarda yatırımcıların alternatif yatırım araçlarına yöneldiği belirtiliyor. Mevduat faizlerindeki aşağı gidişin mümkün görünmemesi ile birlikte kredi faizlerinin de düşüşünde sınırlı kalacağı görüşü hakim. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, faizlerin bundan sonraki dönemde çok daha aşağıya gitmeyecek gibi gözüktüğünü, mevduat faizlerinin, artık Merkez Bankası'nın 6.5'lere kadar indirdiği faizi takip etmez hale geldiğini belirterek, "Mevduat sahibinin bundan (9.50-9.75) daha aşağıya faizi kabul etmemesi, kredi faizlerinde daha geriye gitmenin önündeki en büyük engel'' dedi.

2010'DA ARTIŞ BEKLENİYOR

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinde sona geldiğine dikkat çekerek, "Belki bir 25 baz puanlık daha indirim olabilir ama fazla yeri yok. Mevduat faizi de bunu takip edemez daha fazla çünkü reel faizi azaldı. Dolayısıyla mevduat ve kredi faizlerinin uzun süre bu seviyede kalacağını düşünüyorum. 2010'un ilk çeyreğinde de artışa geçmez " değerlendirmesinde bulundu. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray ise 2010'un ikinci yarısında faizlerin yükselme olasılığının arttığına işaret etti. Demiray, "Politika faizleri ile piyasa faizleri arasındaki ilişki şu anda gevşedi. 2010'un ikinci yarısından itibaren ise politika faizlerinin artma ihtimali daha ağır basıyor. Bu durumda bir süre düşük düzeyde kalan faizler yükselişe başlayacaktır" dedi.

MEVDUAT YATIRIMCISINI SEVİNDİRMEDİ
Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre kasımda mevduatın reel getirisi yüzde - 0.62'ye geriledi. Son bir yılda mevduatın reel getirisi ise yüzde 10.45 seviyesinde bulunuyor. BDDK, "Eylül Finansal Piyasalar Raporu"nda ise külçe altının reel olarak yüzde 39.4, borsanın yüzde 18.9, doların yüzde 14.4, euronun ise yüzde 15.8 oranında kazandırdığına dikkat çekti.