Kriz, Türkiye'yi Avrupa'nın 5 süper devletinden biri yaptı

The Future Laboratory tarafından hazırlanan "Geleceğe Dayanıklı Avrupa" araştırmasına göre Türkiye kriz döneminde yüksek performans sergileyen beş Avrupa ülkesinden biri oldu

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
HSBC Kurumsal Bankacılık birimi için The Future Laboratory isimli bağımsız araştırma kuruluşu tarafından hazırlanan " Geleceğe Dayanıklı Avrupa" araştırmasına göre, Türkiye küresel kriz ortamında yüksek performans sergileyen beş Avrupa ülkesinden biri oldu. Çalışmada Türkiye'nin de aralarında yer aldığı 5 Avrupa ülkesi (Fransa, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti) yeni "süper devletler" olarak nitelendirildi. Araştırmanın sonuçlarını açıklayan HSBC Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Özkaya, Türkiye'nin AB üyesi olmadığı halde bu performansı sergilediğine dikkat çekti. Özkaya, raporun şirketlerin sanıldığı gibi krizden çok etkilenmediğini gösterdiğini belirterek, "Bir çok şirket verimlilik sağlayarak, maliyetlerini azaltarak kâr marjlarını korumuş. Örneğin Polonya'da şirketlerin yüzde 74'ü, Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 56'sı Türkiye'de ise yüzde 40'ı kâr marjlarında hiçbir kayıp yaşamamış" dedi.

BÜYÜME YÜZDE 3.5 OLUR

HSBC Başekonomisti Murat Ülgen de, ekonomide 2010 yılının ikinci yarısından itibaren faiz artırımı beklediklerini belirterek, "Enflasyon yavaş yavaş yukarı gidecek. Bu da nominal faizleri etkileyecek. Önümüzdeki dönemde Hazine'nin toplam iç borç itfasının yüksek olması da risk primini etkileyebilir. Ancak mali performansta iyileşme olur, beklentiler iyileşmeye başlarsa risk primi aynı seviyelerde kalabilir" dedi. Ülgen, 2010 için enflasyon tahminlerinin yüzde 7-8, büyüme tahminlerinin de yüzde 3-3.5 arasında olduğunu kaydetti. Ekonomide dış talepteki toparlanmanın iç talepteki toparlanmadan daha iyi olduğunu belirten Ülgen şunları söyledi: "Ancak bu böyle devam eder mi? Avrupa'daki teşvik paketlerinin etkisi bitince ne olacak göreceğiz. İç talepte ise tüketim talebi yatırım talebine göre daha iyi. Türkiye'de yatırım talebi hâlâ çok düşük. Sermaye tarafında da yatırımlar ve soğuk para girişi hâlâ çok düşük"