TÜSİAD'da rüzgârlar Boyner'e doğru esiyor

TÜSİAD Başkanlar Konseyi başkanlık koltuğuna aday belirlemek için bugün toplanacak. Ağır basan ismin Ümit Boyner olduğu belirtiliyor

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
TÜSİAD'da Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın başkanlık görevini bırakacağını açıklamasının ardından boşalacak koltuğa kimin geleceğine yönelik kritik toplantı bugün yapılıyor. Eski TÜSİAD başkanları, Yüksek İstişare Konseyi başkan ve yardımcıları, kurucu üyeler ve onursal üyelerin de yer alacağı 25 kişi temayül yoklaması yapacak. Daha önce TÜSİ- AD üyelerine gönderilen anketten ise halen TÜSİAD'da başkan yardımcılığı koltuğunda oturan Ümit Boyner'in isminin çıktığı belirtiliyor. TÜSİAD Başkanlar Konseyi bugün bu yıl üçüncü kez olağanüstü toplanıyor. Toplantıların nedeni Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın görevinden ayrılmak isteğini açıklaması. Bugün saat 16.00'da İstanbul Nakkaştepe'deki Koç Holding genel merkezinde bir araya gelecek TÜSİAD Başkanlar Konseyi'ne geleneklere uygun olarak TÜSİAD'ın YİK Başkanı Mustafa Koç başkanlık edecek. Aralarında Rahmi Koç, Selçuk Yaşar, Feyyaz Berker, Muharrem Kayhan, Erkut Yücaoğlu gibi isimlerin bulunacağı 25 kişilik Başkanlar Konseyi'nin kendi aralarında başkan adayını belirleme konusunda karara varması bekleniyor. TÜSİAD'da Başkanlar Konseyi'nin aday belirleme gibi resmi bir yetkisi yok. Ancak 'olur' vereceği isim genellikle seçimlerde tek aday olarak başkanlık koltuğuna oturuyor. Bugünkü toplantıda, TÜSİAD Başkan'ı YİK Başkanı Mustafa Koç'un geçen ay üyelere gönderdiği ve başkan seçimlerine yönelik anketinin sonuçları da değerlendirilecek. Alınan bilgilere göre ankette iki isim ön plana çıkıyor: Ferit Şahenk ve Ümit Boyner.

ŞAHENK İSTEMİYOR
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, bu görevi istemediğini kamuoyuna açıklamıştı. Bu nedenle Ümit Boyner ismi ön plana çıkıyor. Boyner bu görev konusunda istekli olduğunu daha önce de açıklamıştı. Ancak, bazı TÜSİAD üyelerinin bu isme sıcak bakmadığı da edinilen bilgiler arasında.

CEM BOYNER'İN KATILMASI BEKLENMİYOR
Bugünkü toplantıya TÜSİAD'da başkanlık yapmasına karşın Ümit Boyner'in eşi olan Cem Boyner'in katılması beklenmiyor. Cem Boyner önceki iki toplantıya da katılmamıştı. Cem Boyner'in katılmama nedeni, konseyin diğer üyelerinin rahatça tartışmasına olanak sağlamak için olduğu belirtiliyor. TÜSİAD'da genel kurul 21 Ocak'ta toplanacak.

KONSEY TOPLANIYOR
TÜSİAD Başkanlar Konseyi bugün bu yıl üçüncü kez olağanüstü toplanıyor. 25 kişilik Başkanlar Konseyi'nin başkan adayını belirleme konusunda karara varması bekleniyor. Adaylık için Ümit Boyner ismi ağır basıyor.