Dünyayı yönetenler alay konusu oldu

Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
DÜNYA finansal krizin etkisini en fazla hissettirdiği 2009 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, Fortune dergisi iş hayatında yılın en büyük gaflarını derledi. Goldman Sachs'ın CEO'su Lloyd Blankfein'in ilk sırayı aldığı listede ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ve GM CEO'su Whitacre de var. İşte 2009 yılının gafları:

Tanrının bankacısı!
PRİM ödemeleri ile tepki çeken Goldman Sachs'ın imajını kurtarmak için kampanya başlatan CEO Lloyd Blankfein, bankacıların iyi insanlar olduğunu anlatmaya çalıştığı İngiliz gazeteciye, kendini 'Yılda 43 milyon dolara Tanrı'nın işini yapan bankacı' olarak tanıttı ve listeye girdi.

Madoff'a 12 yıl yeter
YATIRIMCILARI 65 milyar dolar dolandıran eski Nasdaq Borsası Başkanı Bernard Madoff'un avukatı Ira Lee Sorkin'in müvekkili için 12 yıl hapis cezası istemesi de bu yılın gafları arasında gösterildi. Hatırlatalım Madoff'a 150 yıl hapis cezası verdi.

'ABD tahvili güvenli' dedi kahkaha geldi
ABD Hazine Bakanı Tim Geithner'ın ilk Çin ziyaretinde üniversite öğrencileri ile arasındaki diyalog da 2009'un bir diğer gafları arasındaydı. Konferans sırasında Çinli öğrencilerden birinin "Sizce ABD tahvillerindeki Çin yatırımları ne kadar güvenli?" sorusuna "Çok güvenli" cevabını veren Geithner'ın sözleri sonrası salon kahkahaya boğuldu.

Pardon basına açıkladık
CHRYSLER'İN bayilerinin yüzde 25'i ile yolları ayırma kararını bayilere değil önce basına açıkladı. Sözleşmesi iptal edilen 789 bayii, haberi mektupların postada gecikmesi nedeniyle medyadan öğrendi.

Arabadan hiç anlamıyormuş
TELEKOMÜNİKASYON şirketi AT&T'nin eski CEO'su olan Ed Whitacre, General Motors'un başına atandıktan hemen sonra söylediği sözlerle listede yerini aldı: "Arabalar hakkında çok fazla bilgim yok."