İhracata boz ayı darbesi

Kaçkar dağı eteklerinde organik bal üretimi yapa arıcıların başı, boz ayılarla dertte.

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 13:42
ABONE OL
Kovanları parçalayan, arıları öldürerek bal peteklerini afiyetle yiyen boz ayılar yüzünden Japon bir firmanın talep ettiği yıllık 20 ton bal satışı suya düştü.

Şikayet için jandarmaya giden üreticiler, ayılar koruma altında olduğu için karakoldan eli boş döndü. Bölgedeki önemli üreticilerden Remzi Özbay, "Dünyanın en harika balını üretiyoruz. İngiltere, Almanya, Japonya, Amerika gibi ülkelerden çok istek var. Balımız daha kovandan çıkmadan satılıyor. Ama boz ayılar yüzünden taleplere yetişemiyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık." diye sitemde bulunuyor.

Dünyadaki çiçek çeşidinin üçte ikisini bulundurduğu bilimsel olarak tespit edilen Kaçkar dağları, arıcıların da gözde mekanlarından biri. Organik bal üretimi yapan firmalardan Topuy Kaçkar Bal için üretim yapan arıcıların tek korkulu rüyası ise 'bal sever' Boz ayılar. Sit alanı olan ve avlanmaları yasak olan boz ayılarla baş edemeyen arıcılar, kovanlara zarar vererek arılarını öldüren 'katil Boz ayıları' jandarmaya bile şikayet etti ama nafile. Ayıların, kısa bir sürede 100 kovanın 30-40'ını tahrip edip arıları öldürebildiğini anlatan firma sahibi Remzi Özbay, "Yıllık zayiatımızın yüzde 10-15'i bu yüzden oluyor. Senede aldığımız bal 6 ton civarında kalıyor." şeklinde dert yanıyor.

Uzun yıllardır Kaçkarlar'da organik bal üretimi yapan Özbay, "Arıcılarım 24 saat kovanların başında nöbet tutuyor. Aynı yerde saklanan Boz ayılar da arıcıların boş anlarını yakalamak için pusuya yatıyor. Küçük bir gaflet anında bal kovanını alıp kaçıyor. Hemen bir dere kenarına gidip balı yiyor. Arılar saldırınca suya atlayıp paçayı kurtarıyor. Kovanları en sarp kayalıkların zirvesine, ağaçların dallarına koysak da ayılarla baş edemedik." diye konuşuyor.

Boz ayılardan bir türlü kurtulamayan arıcılara, jandarma da çare olamıyor. Özbay'ın anlattığı bir olay, fıkra gibi: "Ayılar, bölgede koruma altında olduğu için en küçük müdahale bile yasak. Bilal Yıldız adındaki arıcım, ayılar son olarak 8 kovanını daha parçalayınca dayanamayıp karakola gitmiş. Komutana, '640 bin kişinin katilinin cezası nedir' diye sormuş. Komutan da 'Görüldüğü yerde öldürülür' demiş. Bunun üzerine 'Böyle bir katliam var. Hemen bana silahlı jandarma ver o katili avlamamız lazım' demiş. Tabi sonuçta katilin ayı olduğu öğrenilince jandarma da bir şey yapamadı."

"JAPONLARA KİLOSUNU BİN 500 DOLARDAN SATACAKTIK"
Ürettiği organik balın ününün kısa sürede dünyaya yayıldığını ifade eden Remzi Özbay, bir çok ülkeden müşterisinin olduğunu ve ihracat için Japonya'dan bile teklif geldiğini belirtiyor. Ancak kilosu bin 500 dolarlık bu teklife 'evet' diyememiş. Sebep olarak da Boz ayıları gösteriyor:

"Büyük marketlere ve aktarlara sattığımız balı Eco Vision Organic şirketinin başkanlığını yapan Japon Yoshiaki Sawa, Türkiye'de kaldığı sırada tatmış. Bu baldan önemli miktarda alıp ülkesine götürüp yakın akrabalarına yedirmiş. Çin'de üretilerek kilosu bin 500 dolardan satılan dünyanın en iyisi olduğu bilinen Çin balından bile iki kat daha değerli olduğu kanaatine varmış. Sawa, bu bal için Türkiye'ye gelip bizi buldu. İki yıl birlikte çalıştık. Kaçkarlar'da incelemeler yaptı. 'Senede 20 ton üretebilir misin?' diye sordu. Biz de boz ayılar ve doğa şartları yüzünden mümkün olamayacağını söyledik."