Kontörle iş bitiren tefeci Maliye'nin ağına takıldı

Kredi kartı borcunu kapatma karşılığı pos cihazı üzerinden kontör veya altın satmış gibi göstererek vatandaşı borçlandıran bin 200 tefeci belirlendi. 100 milyon liralık vergi çıkarıldı

Cumartesi 19.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
Maliye, "Kredi kartı borcunuzu en ucuza biz kapatırız" vaadiyle vatandaşları borçlandıran sanal tefecilerle ilgili incelemelerini önemli ölçüde tamamladı. 81 ilde yapılan kapsamlı araştırma sonucunda 32 ilde bin 200 sanal tefeci tespit edildi. En fazla tefecinin İstanbul'da olduğu ortaya çıkarken, bu ili Adana, Ankara, Gaziantep ve Hatay izledi. Maliye kaynakları, incelemelerin halen devam ettiğini, oluşan ilk verilere göre yaklaşık 100 milyon liralık bir vergi cezasının oluştuğu bilgisini verdi.

SANAL ÇALIŞIYORLAR

Küresel krizin ilk belirtilerinin ortaya çıktığı 200'den itibaren hız kazanan 'sanal tefecilik' uygulaması 2008 ve 2009'da zirveye ulaştı. Bankacılık sektörünün de şikâyetçi olduğu yasal görünümlü tefecilere karşı gelen ihbarlar üzerine harekete geçen Maliye, POS terminallerinden yaşanan hareketlenmeyi mercek altına aldı.

ŞÜPHELENDİLER
Yapılan incelemeler sonrasında işlemleri şüpheli bulunan bin 200 kişi ve kurum hakkında inceleme başlatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, "Terminallerin aylık işlem hacmini karşılaştırdık. Ani düşüş ve yükseliş kaydeden terminallerin sahiplerinden açıklama istedik. Açıklama yapamayan işletme sahipleri hakkında yasal süreç başladı" açıklaması yaptı. Yetkililer, geçen haziran ayında başlayan incelemelerin halen sürdüğünü ve soruşturmanın birkaç ay içinde sonuçlanmasının beklendiğini ifade ettiler.