Özince: Arap ülkeleri ile Rusya'yı değerlendiriyoruz

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Rusya ve Arap ülkelerinde satın alma ve şube açma ile ilgilendiklerini, karlı pazarlara girmek istediklerini söyledi

Cumartesi 19.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Rusya ve Arap ülkelerinde satın alma ve şube açma ile ilgilendiklerini söyledi. Bankanın Ataç Grup'a sağladığı krediye ilişkin basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özince "Rusya ve Kazakistan'ı daha önce duyurmuştuk. Arap ülkelerini de değerlendiriyoruz. Ama bunlarda 'hesapsız büyüyeceğiz, işgal edeceğiz' diye bir şey yok. Türk bankacılık sektörünün büyümesi dikkate alındığında, sermayemizin çok kuvvetli olduğu ve öncelikle Türkiye'ye odaklanmak gerektiği açık" dedi.

'KÂRLI PAZAR İSTERİZ'
Kârlı pazarlara girmek istediklerini ifade eden Özince, "Türkiye kârlı bir pazar. Başka bir pazarda iş yapacaksak, bunun en az Türkiye kadar karlı olmasını tercih ederiz. Çünkü oraya yapılacak yatırımın kaynağını Türkiye'den götüreceğiz" diye konuştu. Özince "Körfez ülkelerinde tane ile iş yapıldığına işaret ederek, daha büyük hacimde iş yapacak pazarlar aradıklarını söyledi. Yurt dışı bankacılık faaliyetlerin satın alma ya da şube açma şeklinde olabileceğine değinen Özince, "Her ülkeye şube açarak giremiyoruz. Çünkü mevzuatları buna uygun değil. Birçok ülke satın alma diyor" dedi.

AÇILIM ETKİLİ OLDU

Türkiye'nin ihracatta yeni pazarlar keşfetmesinin ve Arap ülkelerindeki açılımın bu bölgelere yönelinmesinde etkili olduğunu belirten Özince, Suriye'nin yabancı sermaye ile ilgili düzenlemeler yaptığını ve Irak'ın da bir miktar siyasi istikrar ve bankacılık mevzuatı açısından ümitler verdiğini söyledi. Şu an için Yunanistan'la ilgili bir planları olmadığını belirten Özince "Yunanistan'ın bu konuda çok cazip konular sunup sunmayacağını bilmiyorum, şu anda böyle bir planımız yok" diye konuştu.