Sanayi Bakanı'ndan açıklamalar

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, dünyada ne bireyler, ne işletmeler, ne şehirler, ne de ülkelerin, sadece kendi potansiyelleriyle ilerleme kaydetmelerinin son derece zor olduğunu söyledi.

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 12:33
ABONE OL
Ergün, ''Trakya Sanayi ve Ticaret Zirvesi'' için geldiği Edirne'de Vali Mustafa Büyük'ü makamında ziyaret etti. Bakan Ergün'ü valilik girişinde Vali Büyük, Belediye Başkan Vekili Namık Kemal Döleneken, AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve ve diğer ilgiler karşıladı.

Bakan Ergün, valilik makamında yaptığı açıklamada, Edirne'de ''Trakya Sanayi ve Ticaret Zirvesi'' için bir araya geldiklerini, Ticaret ve Sanayi Bakanlığının tüm bürokratlarını, başka bakanlıkların üst düzey yetkilileriyle Edirne'de, Trakya bölgesinin Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerini kapsayan sanayi ve ticaret potansiyelini ele alacaklarını belirtti. Bu potansiyeli harekete geçirmek için atılması gereken adımları, bu potansiyelin harekete geçmesinde engel teşkil eden hususları müzakere edeceklerini bildiren Ergün, şunları kaydetti:

''Alınacak olan kısa ve ortada vadede yapılması gereken konularla ilgili kararları hayata geçirmiş olacağız. Kuşkusuz artık dünyada ne bireyler, ne işletmeler, ne şehirler, ne de ülkeler, sadece kendi potansiyelleriyle ilerleme kaydetmeleri son derece zor. Dolayısıyla bireylerin başka bireylerle, işletmelerin başka işletmelerle, şehirlerin başka şehirlerle, ülkelerin başka ülkelerle çok yakın bir işbirliği içerisinde olması zarureti var. Bir sinerji zarureti var. Sinerji meydana gelmesi açısından buna zaruret var. Bizde bu nedenle yeni dönemde Türkiye'de 26 ayrı bölgede Kalkınma Ajansları kurarak, bir birine yakın, bir birine destek olabilecek güce ve potansiyeli sahip illeri bu Kalkınma Ajansları bünyesinde oluşturduk. Bu bölgede de üç ili kapsayan bir Kalkınma Ajansı oluştu. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ı bir birinden ayrı mütala etmek yerine bir birine güç ve destek veren bir bölge olarak değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü her birinin ayrı ayrı potansiyelleri vardır. Bunlar bir araya geldiğinde bölge daha büyük bir güç kazanabilecektir.''

TRAKYA BÖLGESİNİN ÖNEMİ
''Trakya Sanayi ve Ticaret Zirvesi''nin Edirne değil, Trakya konusu olduğunu ifade eden Bakan Ergün, ''Edirne'de her ne kadar sanayi konusunda önemli bir yatırım gerçekleşmediyse bile Trakya'nın Tekirdağ ve Kırklareli bölgesinde daha fazla sanayi odaklandıysa bile, Edirne'nin onlarda olmayan çok farklı avantajları var. O avantajları diğer illerimizin başka avantajlarıyla birleştirerek bölgeye bambaşka bir güç vermek, bambaşka bir heyecan getirme imkanı vardır. Bugün Trakya bölgemiz üç denize kıyısı olan bölgemizdir. Bir taraftan Ege Denizine uzanan, bir taraftan Marmara Denizine kıyıları olan, bir taraftan da Karadeniz'e kıyıları olan bölgemizdir. Sadece bu bile başlı başına bir avantajdır. Hem ihracat potansiyeli açısından, hem de turizm potansiyeli açısından bir avantajdır. Ulaşım dünyaya açılma fırsatları meydana getirmesi açısından bir avantajdır'' dedi.

Bugünkü toplantıda Trakya bölgesinin bu avantajlı coğrafi konumunu, ticari ve sanayi gelişmelerde ne kadar değerlendirildiğini ele alacaklarını anlatan Bakan Ergün, Edirne'nin başlı başına turizm potansiyeline sahip bir il olduğunu kaydetti.

''Edirne'nin bu potansiyelini biz yeterince değerlendirebiliyor muyuz? Hala Türkiye'de Edirne'yi hiç görmemiş olan insanımız var'' diyen Bakan Ergün, şunları dedi:

''Elbette onları için Edirne'yi görmemek büyük bir eksikliktir ama başka bir eksiklik daha var. Acaba biz Edirne'yi gösterme konusunda yeterli çabayı harcadık mı? Bir de bu soruyu sormak icap ediyor. Edirne'yi görmeyenler için bu büyük bir kayıptır. Edirne'yi görmeli, tarihi zenginliğe onlarda şahit olmalıdırlar ama Edirne'den de Türkiye'ye hatta daha geniş bir coğrafyaya Türkiye'den daha geniş bir coğrafyaya seslenmek, hitap etmek onlarında Edirne'yi anlamalarını, görmelerini sağlayacak organizasyonlara yönelmek lazım. Böyle bir potansiyeli yeterince değerlendirip değerlendirmediğimizi, tarım potansiyelimizi, diğer doğal kaynaklarla ilgili potansiyelleri yeterince değerlendirip değerlendiremediğimizi bugünkü sanayi ve ticaret zirvesinde ele alacağız.''

Edirne'deki zirvede üç ilin valileri, belediye başkanları, rektörleri, sanayi ve ticaret odaları, ticaret borsaları, esnaf odaları, iş adamı dernekleriyle konuları birlikte ele alınacağını ifade eden Bakan Ergün, ''Bu zirveden hem kısa vadede yapabileceğimiz, hem orta vadede, hem de uzun vadede yapmamız gereken konuları net bir şekilde tespit etme imkanına sahip olacağız. Bu toplantıları Trakya zirvesinden sonra 26 Kalkınma Ajansı bölgelerimizde birer birer gerçekleştirip bütün bölgelerimizde bu çalışmayı yapmış olacağız. Bunu Trakya'dan başlatmış bulunuyoruz. Bunun merkezi olarak da Edirne'yi tespit etmiş bulunuyoruz. Bugün bütün Trakya Edirne'de buluşuyor. İnşallah Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nin potansiyelinin daha iyi değerlendiren, bölgemizi daha da zenginleştiren çalışmaları adım atmış oluruz'' diye konuştu.

Vali Mustafa Büyük de İstanbul'un fethinden sonrada Edirne'nin Osmanlı'nın çok önem verdiği bir şehir olduğunu ve Cumhuriyet döneminde de serhat şehri olarak adlandırılan Edirne'nin Balkanlara hitap eden özel bir okunumunun bulunduğunu söyledi.

Trakya bölgesindeki üç il arasında da ayrıca Edirne'nin merkezi konumunda olduğunu ifade eden Büyük, ''Bir çok bölge teşkilatı Edirne'de var. Bu çerçeve içerisinde geleceği yönelik çalışmalarıyla o üç ilin bir çok koordinasyonunu da Edirne'de yürütüyoruz. Size de önemli bir program için Edirne'ye geldiniz için teşekkür ediyoruz'' dedi.

DİĞER ZİYARETLER
Vali Büyük, Bakan Ergün'e üzerinde Selimiye Camii'nin minyatür bir maketini verdi. Bakan Ergün ve beraberindekiler daha sonra Edirne Ticaret Borsasını ziyaret etti. Bakan Ergün'ü, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı ve Meclis Başkanı Arslan Kıyunat ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

Yardımcı, Bakan Ergün'e borsanın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Bakan Ergün, bir süre borsada buğday satışları yapılan salonda satışları izleyerek, Yardımcı'dan bilgi aldı.

Yardımcı, borsadan ayrılan Bakan Ergün'e üzerinde Selimiye Camii motifinin yer aldığı gümüş bir tabak armağan etti.

Bakan Ergün, buradaki temaslarının ardından ''Trakya Sanayi ve Ticaret Zirvesi''nin yapılacağı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na hareket etti.